Długie opóźnienia, a nawet odwołania lotów to niestety sytuacje, z którymi coraz częściej borykają się osoby dużo podróżujące. Przyczyn takich sytuacji może być całe mnóstwo. W wielu przypadkach niefortunnych zdarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Kiedy indziej możemy jednak podejmować próby zminimalizowania ryzyka opóźnionego, czy też odwołanego lotu. Warto też wiedzieć, jakie korzyści mogą przysługiwać poszkodowanym podróżnym.
Przyczyny opóźnień i odwołań lotów
Najczęstszą przyczyną opóźnień i odwołań lotów są niekorzystne warunki pogodowe. Między innymi tegoroczne burze i gradobicia sprawiły, że w lipcu sparaliżowany został ruch na lotniskach europejskich. Sytuacja dotyczyła zwłaszcza Austrii i Niemczech. Jakby tego było mało, w dniu 19 lipca świat obiegła informacja o poważnej awarii Microsoftu. W jej wyniku mocno ucierpiał także sektor lotniczy. W najgorszej sytuacji był rejon USA oraz Europy. Na wielu lotniskach przestała działać infrastruktura IT. W efekcie, znaczna część lotów została odwołana. Inni pasażerowie doświadczyli sporych opóźnień.
Obok katastrof technicznych czy pogodowych, wpływ na opóźnienia i odwołania lotów mają w tym roku także akcje protestacyjne aktywistów klimatycznych. Sektor lotniczy zmaga się również z problemami dotyczącymi dostaw nowych samolotów Airbusa i Boeninga. Nie pomaga też rekordowo wysoka liczba sprzedanych biletów lotniczych. Wzmożona aktywność turystyczna w okresie wakacyjnym sprawia, że na lotniskach brakuje personelu.
Opóźnienie albo odwołanie lotu – jak zminimalizować ryzyko?
O 100% pewności, że unikniemy odwołanego lub opóźnionego lotu, raczej nie ma mowy. Jeśli lot opóźniony jest niewiele to najpewniej nie przyprawi nas to o ból głowy. Nikt jednak nie chciałby utknąć na lotnisku na wiele godzin, bądź co gorsza zostać nagle poinformowanym, że lot został odwołany. Jak się okazuje, możemy poczynić pewne kroki, by zapobiec stresującym sytuacjom podczas podróży. Co możemy przewidzieć i jak się przygotować, by zminimalizować ryzyko opóźnień i odwołań lotów?
Po pierwsze, starajmy się nie inwestować w loty z przesiadkami nawet wówczas, gdy oferta wydaje się wyjątkowo atrakcyjna. Przesiadki znacząco wydłużają czas podróży i podwyższają ryzyko związane z opóźnieniami i odwołaniami lotów. Zabierając się za rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem, na przykład kilka miesięcy przed podróżą, mamy sporą szansę na znalezienie bezpośredniego lotu w bardzo korzystnej cenie. W tym celu warto skorzystać na przykład z wyszukiwarki tanich lotów https://www.biletylotnicze.pl/.
Po drugie, ważne są godziny lotu. Statystyki wskazują, że największy ruch na lotniskach zaczyna się około godziny 15. Wzrasta wówczas ryzyko anulowania, bądź opóźnienia lotu. Bardzo popularne są także loty pomiędzy godziną 5 a 8 rano. W celu uniknięcia tłumów najlepiej jest więc planować podróż około południa.
Po trzecie, zainteresujmy się tym, które linie lotnicze cieszą się niskim wskaźnikiem opóźnień i odwołań. Jednocześnie, trzeba mieć na uwadze to, że na niektórych lotniskach opóźnianie się lotów jest znacznie częstsze. Może wpływać na to zwiększona ilość pasażerów albo niekorzystne pod względem warunków pogodowych usytuowanie geograficzne lotniska. Warto więc, o ile to możliwe, zainteresować się lotniskami o niskim wskaźniku opóźnień lotów.
Po czwarte, już na kilka dni przed podróżą zacznijmy monitorować pogodę na obu lotniskach. Dzięki temu będziemy bardziej przygotowani na ewentualne niedogodności i być może zdecydujemy się podjąć z tego względu jakieś działania. Koniecznie zainstalujmy aplikację mobilną naszego przewoźnika. Pozwoli to na samodzielną, wcześniejszą odprawę online. W rezultacie zaoszczędzimy swój cenny czas i jednocześnie osobiście przyczynimy się do zminimalizowania ryzyka opóźnienia lotu. Aplikacja pozwala także na śledzenie statusu lotu i umożliwia sprawną zmianę terminu w przypadku, gdyby lot został odwołany albo mocno opóźniony.
I po piąte, zastanówmy się, czy będzie nam potrzebny bagaż rejestrowany. Jego posiadanie nie tylko wpływa na podwyższenie ceny biletu, ale także może być źródłem potencjalnych opóźnień lotu. Gdy organizujemy krótszy city break w Europie to bagaż podręczny powinien w zupełności nam wystarczyć.
Co możemy zrobić, gdy już doświadczyliśmy opóźnienia albo odwołania lotu?
Bardzo ważne jest zaznajomienie się z treścią umowy zawartej z przewoźnikiem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, gdzie oraz kiedy zgłosić się z ewentualnym roszczeniem. W przypadku odwołanego lotu przeważnie można liczyć na zwrot kosztu biletu. Alternatywnie, linie lotnicze proponują lot zastępczy w późniejszym terminie.
W czasie oczekiwania na kolejny lot podróżni mają prawo do opieki. Powinny im zostać zapewnione posiłki i napoje, a w wyjątkowej sytuacji także nocleg z transportem. Prawo do opieki przysługuje także w przypadku opóźnień lotów o co najmniej 2 godziny. O zwrot kosztów biletu można ubiegać się, gdy opóźnienie lotu wynosi ponad 5 godzin.
Warto wiedzieć, że za opóźniony albo odwołany lot może przysługiwać rekompensata w wysokości od 250 do nawet 600 EUR. Jest jednak jeden warunek. O odszkodowanie możemy starać się tylko wówczas, gdy lot został odwołany lub opóźniony z przyczyn zależnych od przewoźnika. Prawo do rekompensaty nie przysługuje więc, gdy niedogodności były wynikiem złych warunków pogodowych, klęsk żywiołowych, destabilizacji politycznej, ukrytych wad produkcyjnych samolotu i innych sytuacji, na które przewoźnik nie miał wpływu. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE linie lotnicze mogą zostać zwolnione z obowiązku wypłaty odszkodowania, gdy lot został opóźniony wskutek niewystarczającej liczby pracowników odpowiedzialnych za załadunek bagażu. Prawo do rekompensaty nie przysługuje też, gdy pasażerowie zostali poinformowani o odwołaniu lotu przynajmniej 2 tygodnie przed podróżą.