Wiadomości z Tych

Indeks Zdrowych Miast w Polsce. Tychy znalazły się na 12. miejscu!

  • Dodano: 2023-07-03 07:00, aktualizacja: 2023-07-02 18:43

Tychy na 12. miejscu wśród Polskich miast w rankingu opublikowanym pn. "Indeks Zdrowych Miast w Polsce". Opracowanie przedstawia miasta na prawach powiatu, w których są najlepsze warunki dla utrzymywania dobrego stanu zdrowia.

Czym jest Indeks Zdrowych Miast?

Indeks Zdrowych Miast to projekt grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

- Sprawdziliśmy, które z 66 miast na prawach powiatu zapewniają najlepsze warunki do życia. Obszar programów zdrowotnych był jednym z ośmiu, które braliśmy pod uwagę. Łącznie przeanalizowaliśmy ponad 60 wskaźników na 8 różnych obszarach: zdrowie, ludność - pokolenia, tu widać ryzyka zgonu z rożnych przyczyn, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń – tłumaczy Agnieszka Chłoń Dominczak, prof. SGH, prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

– Tworząc Indeks Zdrowych Miast, zadaliśmy sobie pytania: co oznacza termin zdrowe miasto, jakie są główne obszary, w których miasta mogą i podejmują działania, aby poprawić jakość życia, a zarazem zdrowia mieszkańców. Te analizy pozwoliły nam ocenić, które miasta w Polsce oferują mieszkańcom najszerszy dostęp do programów zdrowotnych – dodaje ekspertka.

Podstawą do prac nad Indeksem były m.in.: dane publikowane w Banku Danych Lokalnych GUS lub inne źródła administracyjne. W trakcie prac nad indeksem wskaźnika, wytypowano   8 kluczowych obszarów , takich jak: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń. 

Wyniki Indeksu Zdrowych Miast w Polsce

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Warszawa. Tychy uplasowały się na 12. miejscu wśród 66 miast na prawach powiatu. 

W kluczowym obszarze "Zdrowie", w kórym badacze przeanalizowali 2581 programów polityki zdrowotnej i działań w ramach NPZ, Tychy zajęły 10. miejsce. Natomiast w obszarze "Usługi komunalne i społeczne" nasze miasto zajęło 9. miejsce. W tym obszarze przeanalizowano usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest kluczowy, tj. usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w  ciepło, gospodarka odpadami, kultura fizyczna i sport czy bezpieczeństwo publiczne. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również