Wiadomości z Tych

Dzień dziecka, konkurs, wystawy - Miejskie Centrum Kultury w pigułce

 • Dodano: 2021-05-25 06:30, aktualizacja: 2021-05-30 15:24

Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza nas na kolejny zestaw wydarzeń, które odbędą się już niebawem.

Konkurs na MURAL – MCK 

Dodaj miastu wyjątkowego charakteru

Andrzej Dziuba - Prezydent Miasta Tychy zaprasza do wzięcia udziału w otwartym konkursie na wykonanie projektu graficznego muralu na ścianie Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Harcerskiej 25 w Tychach im. Rafała Pomorskiego. Autor najlepszego projektu zostanie wyróżniony nagrodą w wysokości 5 000 złotych.

Miejskie Centrum Kultury w Tychach chcąc kontynuować zapoczątkowane w ubiegłym roku działania rewitalizujące przestrzeń miejską z wykorzystaniem muralu jako ekspresyjnej formy przekazu artystycznego zaprasza do twórczych działań także w tym roku. W 2020 powstał mural Zofii Nałkowskiej, który bardzo spodobał się mieszkańcom miasta. 

- Nie określamy zakresu tematycznego muralu, pozostawiając swobodę doboru tematyki artyście. Mile widziane jest, aby w projekcie znalazło się odniesienie do patrona szkoły Rafała Pomorskiego i jego twórczości artystycznej lub historii miasta, a przede wszystkim, aby tematyka była spójna z otoczeniem w jakim powstanie dzieło – mówi Małgorzata Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach

Zmierzenie się z postacią i twórczością artysty to nie lada wyzwanie dla miłośników sztuki industrialnej. Rafał Pomorski to, twórca nowego kierunku w malarstwie: pejzażu przemysłowego. Śląski industrialny pejzaż, uporządkowany, pełen ładu i harmonii, proste geometryczne formy rodem z kubistycznej wizji świata – to charakterystyka tego twórczości. 

Laureat Konkursu zobowiązuje się do wykonania zaprojektowanego muralu (na drodze odrębnej umowy zawartej z Organizatorem). Technika wykonania muralu jest dowolna, wykorzystywane materiały muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Organizatorzy czekają na prace w formie elektronicznej lub tradycyjnej przedstawiające zarówno sam projekt, jak również jego wizualizację na budynku do 21 czerwca 2021 r.

W Jury konkursu zasiądą m.in. Michał Kubieniec (kulturoznawca, kurator Street Art. Festival w Katowicach), Anna Syska (historyczka i popularyzatorka architektury, Miejski Konserwator Zabytków w Tychach), dr Patryk Oczko (historyk sztuki, kierownik Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych Muzeum Miejskiego w Tychach), Magdalena Łuka (magister sztuki, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tychy) oraz dyrekcja szkoły, Aldona Iwaniuk.

Ważne terminy:

 • 21 czerwca 2021 r. – termin zgłaszania projektów muralu,
 • Do 9 lipca 2021 – termin ogłoszenia wyników konkursu na projekt muralu,
 • Do 30 września 2021 – termin realizacji przedsięwzięcia (wykonanie muralu na ścianie budynku),
 • Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są w Regulaminie do pobrania na stronie www.kultura.tychy.pl.
 • Dodatkowych informacji udziela Organizator, Miejskie Centrum Kultury w Tychach - e-mail: mck@mck.tychy.pl, tel. 32 327 02 90.

Dzień Dziecka z MCK

W tym roku podczas obchodów Dnia Dziecka, które rozpoczną się już 30 maja, na najmłodszych czeka Przygodowa Gra Terenowa "Leśne zagadki. Bajtle na tropie". 

Chcesz odkryć sekrety tyskiego Parku Północnego? Grasować po zacienionych zielonych płucach miasta i świetnie się bawić? Jesteś gotowy, by zmierzyć się z zagadkami logicznymi i wykazać się sprawnością, fantastycznie spędzić czas i pokonywać kolejne wyzwania, które przygotowaliśmy dla nieustraszonych i ciekawych świata tyszan?
 Dołącz do naszej gry, która odbędzie się w Parku Północnym (popularne stawy przy I LO im. L. Kruczkowskiego) w godzinach 15.00-18.00.

Zapisy:

 • Zarejestruj się na grę przez formularz dostępny pod adresem https://bit.ly/BajtleNaTropie
 • Jeżeli tego nie zrobisz, a przypadkiem będziesz w niedzielę w okolicy i postanowisz spontanicznie wziąć udział w zabawie – również zapraszamy. Nie zabraknie dla Ciebie miejsca!

Przebieg gry:

W dzień imprezy 30 maja od godziny 15.00 zgłoś się do BIURA STARTU GRY, które będzie się znajdować na trawniku przy tzw. Oświetlonej Ławce przy ul. Edukacji. Pobierz pakiet startowy, czyli mapę i kartę patrolową oraz dostarcz wcześniej uzupełnione dokumenty lub podpisz na miejscu niezbędne zgody, m.in. zgoda rodzica udziału dziecka w grze w przypadku osób niepełnoletnich.

Po zarejestrowaniu się w Biurze Startu możesz wyruszyć wraz ze swoją drużyną ku przygodzie! Masz czas do 18.00. Możesz rozpocząć w dowolnej godzinie miedzy 15.00 a 17.00. Potrzebujesz mniej więcej spokojnej godzinki, aby dotrzeć do wszystkich miejsc i wykonać fantastyczne zadania.

Udział w grze jest bezpłatny, a biorą w niej udział drużyny 2-4 osobowe składające się z samych dzieci (wtedy najmłodsze może mieć minimum 10 lat) lub dzieci z rodzicami.

Gra terenowa polega na odnalezieniu i dotarciu przez całą drużynę do wszystkich punktów zaznaczonych na otrzymanej mapie w regulaminowym czasie (do 18.00). Jest ich 12. Część z punktów będzie wymagało wykonania specjalnego zadania, na innych tylko "odbijesz” swoją obecność specjalnym „dziurkaczem”, tzw. perforatorem.
Każda drużyna jest zwycięzcą, a wszystkie, które odnajdą minimum 80% punktów zaznaczonych na mapie, czeka miła niespodzianka na MECIE.

O godzinie 18.00 nastąpi zakończenie gry.

W trakcie trwania wydarzenia będą na Was czekać animatorzy, którzy dostarczą dużą ilość pozytywnej energii, a może nawet podpowiedzą, gdzie są ukryte punkty na mapie i poprowadzą do celu, oby tylko nie wyprowadziły w las!
Szczegóły dotyczące Przygodowej Gry Terenowej „Leśne zagadki. Bajtle na tropie” znajdziesz na:
www.kultura.tychy.pl oraz na profilu FB Miejskiego Centrum Kultury w Tychach


Dzień Dziecka – MCK Klub Urbanowice

Klub Urbanowice świętuje Dzień Dziecka 30 maja!
Planowane działania z okazji Dnia Dziecka w ogrodzie Klubu Urbanowice:

 • 15:00 - Warsztaty i animacje
 • 17:30 - Bajka dla dzieci "Na tropie zaginionej opowieści” – Teatr Trip
 • 19:00 - Spotkanie z fizyką "Brrr... bardzo zimno” – Laboratorium Pana Korka

Wstęp wolny, obowiązują zapisy:
tel.: 726 261 375, urbanowice@mck.tychy.pl


Dzień Dziecka – MCK Klub Wilkowyje

Klub Wilkowyje świętuje Dzień Dziecka 1 czerwca!
Z okazji Dnia Dziecka 1 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy do ogrodu Klubu Wilkowyje MCK na rodzinny program animacyjno-teatralny pt.: "Bajki Robotów" Lufcika na Korbkę.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema, autora groteskowo-baśniowych opowiadań o robotach, które będą głównymi bohaterami naszego Dnia Dziecka. Lufcik na Korbkę zabierze nas w wyjątkową, kosmiczną podróż po świecie robotów. W programie przewidujemy dużo zabawy i niespodzianek dla wszystkich uczestników, którzy wraz z aktorami będą mogli współtworzyć ten magiczny świat!

 • Wstęp wolny Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy:
 • tel.: 32 227 26 22, 691 770 344
 • klub@mck.tychy.pl

Nowa wystawa w "Oknie na kulturę" w Gemini Park Tychy – MCK

 • 24-29.05.2021, galeria handlowa Gemini Park Tychy, ul. Towarowa 2c 

Miejskie Centrum Kultury w Tychach i Gemini Park Tychy zapraszają na kolejną odsłonę "Okna na kulturę”. W dniach 24-29 maja zaprezentowane zostaną dwie wystawy fotografii - pierwsza z okazji 10-lecia twórczości Grupy Artystycznej Teatr T.C.R. druga z okazji 10. edycji Tyskiego Festiwalu Performance. 

W ramach wystawy 28 maja w godz. 17.00-20.00 Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. zaprezentuje działania performatywne, a 29 maja również w godz. 17.00-20.00 odbędzie się próba otwarta do ich najnowszego spektaklu. 

Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. rozpoczęła swoją działalność w 2011 roku z inicjatywy Piotra Kumora. Działają w sferze teatru, performance, monodramu, spektakle uliczne, angażują się również w inne projekty artystyczne mające na celu animację życia kulturalnego oraz rozwijanie sztuki offowej. Są inicjatorami powstania Tyskiego Festiwalu Performance, głównymi i jedynymi organizatorami jego pierwszych 6-ciu edycji. Teatr T.C.R. zdobył liczne nagrody (również indywidualne) na ogólnopolskich konkursach teatralnych. 

Najważniejsze nagrody to:

za spektakl "Knienie” (festiwale, przeglądy):

 • XXXIV Proscenium- Ogólnopolskie Spotkania Teatralne w Nysie 2016 (Brązowy Gwóźdź za rolę Matki dla Aliny Bachary)
 • Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne w Stalowej Woli 2016 (Grand Prix)
 • Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdrój 2016 (Brązowa Misa Borowiny za rolę Ojca w „Knieniu” dla Piotra Kumora),
 • Festiwal Gruba Sztuki 2015 w Chorzowie (Grand Prix oraz nagroda specjalna)

za spektakl "Gnienie" (festiwale, przeglądy):

 • TOPOFFFestival- Tyskie Spotkania Teatralne w Tychach 2017 (nagroda publiczności)
 • Relacje. II Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne w Stalowej Woli 2017 (II nagroda, wyróżnienie dla Krzysztofa Kulbickiego, nagroda publiczności)
 • Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko 2017 (nagroda za grę aktorską dla Krzysztofa Kulbickiego)
 • Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdrój 2018 (Brązowy Róg Króla Jana za spektakl)
 • XIX Festiwal Teatrów Niezależnych GARDEROBA w Białołęce 2018 (wyróżnienie aktorskie dla Krzysztofa Kulbickiego) przyznane przez Jury Festiwalu, wyróżnienie dla Teatru T.C.R. od Loży Teatrów Białołęckich
 • 20 Festiwal Sztuki Teatralnej w Rybniku 2018 (II nagroda)

Kina Plenerowe z Budżetu Obywatelskiego Miasta Tychy

Kino plenerowe w dzielnicy Wartogłowiec

 • 28.05.2021, Plac przy Szkole Podstawowej nr 8 (ul. Cmentarna 54)
 • 17:00 - pokaz filmu pt. "Marona - psia opowieść”
 • 19:00 - pokaz filmu pt. "Tajemnica Raoula Taburina”
 • Wstęp wolny.

Kino plenerowe na Żwakowie

 • 29 maja 2021 r., Żwakowski Plac Zabaw (ul. Nowa)
 • 20:30 - pokaz filmu pt. "Paddington 2”
 • Wstęp wolny

Koncert chóru God’s Property - MCK

 • 28.05.2021, godz. 19.15, kościół pw. św. Marii Magdaleny w Tychach

Wszystkich fanów muzyki gospel zapraszamy na koncert chóru God’s Property pod dyrekcją Adama Saczki, który odbędzie się 28 maja o godz. 19.15 w kościele pw. św. Marii Magdaleny. 

God’s Property to działający w Tychach od 2006 roku chór gospel. Z radością i energią  płynącą z muzyki śpiewają ku chwale Pana. Jak sami mówią: Pragniemy dzielić się z Wami naszą radością. Chcemy Słowem i muzyką poruszać Wasze dusze, dotykać Waszych serc. 

Koncert God’s Property jest organizowany ramach XIV Metropolitalnego Święta Rodziny, które potrwa od 22 maja do 6 czerwca. Cały program XIV Metropolitalnego Święta Rodziny można znaleźć na stronie.

Wstęp na koncert jest niebiletowany, ilość miejsc jest ograniczona. 


Muzyczne Ogródki na Baczu – MCK

 • 13.06.2021, godz. 18.30, plac Baczyńskiego

"Od Bacha do Kilara – muzyczna podróż z Acoustic Quartet"

Koncert Acoustic Quartet, który odbędzie się 13 czerwca o godz. 18.30 będzie zapowiedzią nowego cyklu koncertów "Muzyczne Ogródki na Baczu”, które odbywać się będą na Placu Baczyńskiego w każdą sobotę od początku lipca do końca sierpnia.

ACOUSTIC QUARTET wystąpi w składzie:

 • Marcin Sidor, Mateusz Moś – skrzypce
 • Ewa Sidor – altówka
 • Aleksandra Steczek – wiolonczela

X Tyski Festiwal Performance  03.06 – 06.06.2021 – MCK

 • Miejskie Centrum Kultury w Tychach, ul. Bohaterów Warszawy 26

Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza na 10. jubileuszową edycję Tyskiego Festiwalu Performance - jednego z trzech największych festiwali performance w Polsce. Temat przewodni tej edycji, z którym zmierzą się zaproszeni performerzy brzmi "SZACH i PAT" i jest oczywistym nawiązaniem do określeń stosowanych w szachach oraz do patowej sytuacji panującej w świecie estetyki i aksjomatów. Będzie on zobowiązaniem dla artystów do zastanowienia się w swoich pracach wizualnych nad położeniem, w jakim znajduje się człowiek jako jednostka w obecnym świecie, pełnym fejkowych informacji, zbliżającym się do katastrofy klimatycznej, zdominowanym pandemią i jej skutkami oraz wpływie tych sytuacji na nastroje społeczne na całym świecie.

W programie festiwalu oprócz performansów znalazły się: występy w sekcji Debiuty TFP (Time for Portfolio), pokazy mistrzowskie, wykłady i panele dyskusyjne.

 • Tegoroczna edycja rozpocznie się w czwartek 3 czerwca i potrwa do niedzieli 6 czerwca.
 • Wstęp wolny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Festiwal otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Sztuki Wizualne”. 

PROGRAM:

Czwartek 3 czerwca:

 • 15:00 performance Dariusz Fodczuk – Plac Baczyńskiego
 • 16:00 performance Magdalena Kulisz 
 • 16:30 Debiuty TFP Marcin Musialik 
 • 17:00 – 18:00 przerwa
 • 18:00 wykład Karolina Plinta "Poza autonomię. Sztuka performans i praktyki performatywne w 2. dekadzie XXI wieku” 
 • 19:00 performance Marta Kotwica 
 • 19:30 performance Konrad Juściński 
 • 20:00 performance Marta Ostajewska 
 • 20:30 Panel dyskusyjny - Omówienie performensów dnia 

Moderatorzy: Janusz Bałdyga, Ewa Zarzycka, Karolina Plinta, Gordian Piec.

 • 22:00 Sekcja Mistrz - performance Janusz Bałdyga 
 • 23:00 Wernisaż wystawy fotografii „X lat Grupy Artystycznej Teatr T.C.R i X lat Tyskiego Festiwalu Performance” - Wielokran

Piątek 4 czerwca:

 • 15:00 Debiuty TFP Julia Czudaj 
 • 15:30 performance Leszek Ciepliński 
 • 16:00 performance Mariya Hoyin (Ukraina) streaming 
 • 16:30 performance Wojciech Kowalczyk 
 • 17:00 – 18:00 przerwa
 • 18:00 wykład Janusz Bałdyga „Relacje między performerem, a obiektem”
 • 19:00 performance Yaryna Shumska (Ukraina) streaming 
 • 19:30 performance Grzegorz Bożek 
 • 20:00 performance Dominika Katarzyna Borkowska 
 • 20:30 Panel dyskusyjny - Omówienie performensów dnia 

Moderatorzy: Janusz Bałdyga, Ewa Zarzycka, Karolina Plinta, Gordian Piec.

 • 22:00 Sekcja Mistrz - performance Ewa Zarzycka 

Sobota 5 czerwca:

 • 15:00 Debiuty TFP Włodzimierz Chrzanowski 
 • 15:30 performance Katarzyna Cieślik  
 • 16:00 performance Maciej Albrzykowski 
 • 16:30 performance Barbara Le Béguec-Friedman (Francja) 
 • 17:00 – 18:00 przerwa
 • 18:00 wykład Ewa Zarzycka "Performance w teraźniejszości, a jego zanikanie lub mitologizacja na przestrzeni lat” 
 • 19:00 performance Michał Ostaszewski (Tajwan/Polska) streaming 
 • 19:30 performance Natalia Lisova (Ukraina)streaming 
 • 20:00 performance Krzysztof Kulbicki 
 • 20:30 Panel dyskusyjny - Omówienie performensów dnia 

Moderatorzy: Janusz Bałdyga, Ewa Zarzycka, Karolina Plinta, Gordian Piec.

 • 22:00 Sekcja Mistrz – performance Grupa Restauracja Europa (Piotr Gajda, Gordian Piec) 

Niedziela 6 czerwca:

 • 12:30 performance duet Marcin Stachoń, Piotr Kumor 
 • 13:00 performance Krzysztof Kulbicki 
 • 13:30 performance Dawid Grzywa 
 • 14:00 – 15:00 przerwa
 • 15:00 performance Maciej Dziaczko
 • 15:30 performance Marcin Wagner 
 • 16:00 performance Grupa Artystyczna Teatr T.C.R.: Alina Bachara, Maciej Dziaczko, Dawid Kozak, Krzysztof Kulbicki, Piotr Kumor, Jakub Maćkowiak, Grzegorz Porcz, Marcin Stachoń 
 • 16:30 Sekcja Mistrz – performance Marian Stępak

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również