Wiadomości z Tych

Działają na rzecz akcji "Bezpieczny pieszy"

  • Dodano: 2024-07-11 12:15

Policjanci z tyskiej drogówki prowadzą dzisiaj od wczesnych godzin rannych działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Akcja ta ma na celu zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie zaistniałych na przejściach dla pieszych. Mundurowi szczególną uwagę będą zwracali na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą się przyglądać, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

Patrole w obrębie przejść dla pieszych

Od godzin porannych mundurowi Wydziału Ruchu Drogowego tyskiej komendy biorą udział w działaniach „Bezpieczny pieszy”. W obrębie przejść dla pieszych będzie można zauważyć zwiększoną liczbę patroli policyjnych, gdyż są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków. Kierowcom przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Pieszym natomiast przypominamy, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów komórkowych i rozglądać się, nawet kiedy sygnalizator świetlny nadaje kolor zielony, a przede wszystkim nie wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd. Należy pamiętać, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, jednak podczas zderzenia z samochodem mają znikome szanse na uniknięcie poważnych obrażeń.

Jakie przepisy obowiązują?

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązuje nowelizacja kodeksu ruchu drogowego dotycząca m.in. ruchu pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami pierwszeństwo przed pojazdami (z wyjątkiem tramwaju) ma pieszy przebywający na przejściu dla pieszych i wchodzący na nie. Taki zapis zmusza kierowców do zmniejszania prędkości w pobliżu przejść, przy których idą ludzie.

Nowe przepisy, oprócz dodatkowych przywilejów, nakładają na pieszych zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.

Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych - wzmożona czujność pozwoli na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia.

Działają na rzecz akcji "Bezpieczny pieszy"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również