Wiadomości z Tych

Dotacje na zabytki

  • Dodano: 2021-08-19 09:45

Właściciele obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz ujętych w gminnej ewidencji zabytków (m.in. bloki na osiedlach A i B oraz liczne budynki Starych Tychów) wciąż mogą pozyskać środki z tegorocznego budżetu gminy na prace przy tych obiektach.

Prace mogą być niewielkimi pracami renowacyjnymi, które miałyby zakończyć się do końca listopada tego roku.

Do końca września można także składać wnioski o dotację na 2022 rok

W przypadku budynków z gminnej ewidencji zabytków dotacja może być udzielona np. na odnowienie lub uzupełnienie tynków, odnowienie lub całkowite odtworzenie okien i drzwi, odtworzenie więźby dachowej, pokrycia dachowego oraz rynien i rur spustowych, środki mogą być także przeznaczone na stabilizację konstrukcyjną zabytku oraz na jego zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie.

- W przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków zakres dotowanych prac jest znacznie szerszy. Wnioski można składać także w ciągu roku, jednak przyznanie dotacji będzie uzależnione kwotą pozostałych do rozdysponowania środków. W tym roku kwota w budżecie gminy na ten cel to ponad 80 tysięcy złotych – mówi Anna Syska – Miejski Konserwator Zabytków.

Wszelkie informacje są dostępne na stronie BIP, udziela ich także Miejski Konserwator Zabytków (nr telefonu 32 438 22 8, mail: konserwator.zabytkow@umtychy.pl).

W ubiegłym roku dotowane były prace przy wymianie poszycia dachowego w budynku przy ul. Mikołowskiej 67 oraz inwentaryzacja architektoniczna kościoła pw. Ducha Świętego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również