Wiadomości z Tych

Tyskie dni trzeźwości

  • Dodano: 2021-08-18 07:00, aktualizacja: 2021-08-17 19:10

Sierpień to tradycyjnie miesiąc poświęcony promowaniu abstynencji.

Wszystkich zainteresowanych oraz potrzebujących pomocy Urząd Miasta zaprasza 20 i 21 sierpnia do skorzystania z bezpłatnych dyżurów terapeutów i osób pomagających rozwiązywać problemy alkoholowe.

W tych dniach do dyspozycji mieszkańców będą: Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy, Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki Leczenia Uzależnień Mens Sana, stowarzyszenia abstynenckie: Tyski Klub Abstynentów Bosman oraz Abstynencki Klub Żeglarski Paprocany. Dodatkowo będzie możliwość spotkania się z członkami Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a na tyskich drogach Policja będzie badać trzeźwość kierowców oraz wręczać im materiały profilaktyczne.

Działania profilaktyczne urząd miasta kieruje również do przedsiębiorców sprzedających napoje alkoholowe.

- Edukacja z zakresu odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu jest szczególnie ważna, gdy po alkohol w sklepie sięga osoba nieletnia lub nietrzeźwy kierowca. Początkiem sierpnia, kontynuując działania z poprzednich lat, około 50 sprzedawców napojów alkoholowych skorzystało ze szkolenia terenowego w tej tematyce – mówi Iwona Bińkowska – naczelnik wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

W Punkcie Konsultacyjnym do spraw Uzależnień i Przemocy prowadzonym przez Stowarzyszenie Trzeźwość Życia, będzie istniała możliwość skorzystania z konsultacji dot. uzależnienia od alkoholu i narkotyków dla uzależnionych i współuzależnionych.

Psychoterapia

Punkt Konsultacyjny jest miejscem, w którym osoby uzależnione oraz członkowie ich rodzin motywowani są do podjęcia psychoterapii w placówkach leczenia uzależnienia oraz kierowani do leczenia specjalistycznego czy skorzystania z pomocy grup samopomocowych. Dodatkowo Punkt udzielana wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym.

Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki Leczenia Uzależnień MENS SANA oferuje dyżur Terapeutów zarówno telefoniczny jak i na miejscu. Mens Sana to Przychodnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Innych Substancji Psychoaktywnych oraz Dzienny Oddział Terapii dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i Innych Środków Psychoaktywnych. Realizuje się tu programy psychoterapii uzależnień i współuzależnień oraz udzielane są świadczenia lecznicze dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin.

W piątek i w sobotę członkowie Tyskiego Klubu Abstynentów Bosman oraz Abstynenckiego Klubu Żeglarskiego Paprocany, korzystając ze swojego osobistego doświadczenia, udzielą informacji jak można walczyć z chorobą alkoholową oraz gdzie szukać pomocy.

Poprzez swoje działania stowarzyszenia promują abstynencję i zdrowy styl życia, wspierają rodziny, które mogą podjąć wspólny trud odbudowywania więzi i relacji utraconych w trakcie choroby.

Dla zainteresowanych swój dyżur w siedzibie Urzędu Miasta Tychy będą pełnić członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którzy pomogą wypełnić wniosek o podjęcie czynności zmierzających do orzeczenia obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego oraz przedstawią procedurę działania Komisji.

Tyskie dni trzeźwości / fot. UM Tychy

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również