Wiadomości z Tych

Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień i nie tylko - MCK zaprasza

  • Dodano: 2021-10-18 06:30, aktualizacja: 2021-10-17 21:24

Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprasza na kolejne wydarzenia.

Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień
Tychy – tu działają obiecujące zespoły!

  • Miejsce: Facebook i YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach
  • Data: październik – grudzień 2021

To właśnie Tychy i ich ciekawe lokalizacje stały się plenerami, w których nagrywano minikoncerty finalistów tegorocznego przeglądu zespołów Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień. Wykonania zespołów Insekt, Dead Vultures, White Deer, ExoMooN i Piotra Rzeki można będzie sukcesywnie oglądać od połowy października na Facebooku i YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Przegląd Muzyczny „Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień” to konkurs, który powstał w 2017 roku, aby przybliżyć mieszkańcom Tychów twórczość zespołów związanych z naszym miastem oraz zintegrować środowisko muzyczne. Co roku nagrodą w przeglądzie był koncert podczas miejskiego wydarzenia plenerowego, jednak pandemia wpłynęła na zmianę formuły. W zeszłym roku zapraszano finalistów na rejestrowane minikoncerty w Sali Kameralnej MCK, w tym postanowiono „wyjść w miasto” z muzyką.

Jak informuje MCK, „to propozycja z myślą o fantastycznych kapelach z naszego miasta, które nie zawsze maja możliwość profesjonalnego nagrania. Formuła, jaką proponujemy w tym roku ma szansę dotarcia do szerokiego grona odbiorców, nie tylko tyszan, ze względu na nieograniczone wręcz możliwości, jakie daje zamieszczanie zarejestrowanych materiałów w mediach społecznościowych czy na YouTube”.

Miejsca koncertów, wybrane przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach, zaskakują – oprócz placu przy MCK, gdzie w minionych latach odbywał się konkurs, zobaczymy także inne znane i lubiane miejsca tyszan. Jak można było zobaczyć na zdjęciach backstage’owych prezentowanych na Facebooku MCK podczas nagrań, finaliści zaprezentowali się także w Parku Jaworek, przy Tężni w Parku Rodzinnym im. błogosławionej Karoliny Kózkówny,
w Parku Miejskim Solidarności pod „Żyrafą” i nad Jeziorem Paprocańskim w otoczeniu imponującej przystani kajakowej. To prawdziwy strzał w dziesiątkę – co docenili sami muzycy:

„Każdy z nas ma na koncie doświadczenia muzyczne, ale to właśnie Dla Tych wystąpiliśmy pierwszy raz publicznie w tym składzie. Uznaliśmy, że fajnie będzie zadebiutować
w przedsięwzięciu, które promuje miasto z którego pochodzimy (w większości) i w którym narodził się pomysł na nasz zespół. Cała ekipa realizującą projekt była wspaniała i pomocna - wszystko odbyło się na totalnym luzie. Wielkie brawa dla NICH!” – przyznaje z entuzjazmem Rafał Kurpas z Dead Vultures, którzy zagrali na szczycie górki saneczkowej w Parku Jaworek.

Zespoły, które zagrały w powyższych miejscach zostały wybrane spośród składów, które przesyłały swoje zgłoszenia w tegorocznej edycji Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień. Ostatecznie komisja powołana przez Małgorzatę Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach dokonała wyboru pięciu zespołów w oparciu o takie kryteria muzyczne jak: aranżacja, spójność stylistyczna, dobór elementów muzycznych, poszukiwanie oryginalnej stylistyki i nowych brzmień, wokal (czystość, prawidłowa intonacja, emisja głosu, barwa, interpretacja tekstu, dykcja), dobór tekstu, moc przekazu oraz całościowe wrażenie artystyczne. Zespoły zaskoczyły różnorodnością gatunkową, a ostatecznie do finałowych występów zaproszono Insekt, Dead Vultures, White Deer, ExoMooN i Piotra Rzekę. Pierwsze dwa zespoły usłyszymy i zobaczymy jeszcze w październiku, kolejne – w listopadzie i grudniu na fanpage’u Miejskiego Centrum Kultury w Tychach i jego kanale YouTube. Projekt zwieńczy wspólny klip, w którym miasto przeplatać będzie się z finałowymi zespołami.


Tyszaki
Tyszaki nie próżnują – w szkole, bibliotekach i słuchawkach

„Tyszaki, Tyszaki, kochają je duzi, kochają dzieciaki” – część mieszkańców miasta Tychy już dobrze zna Teo, Tulę i Tika – skrzaty zamieszkujące miasto Tychy, których przygody opisała Magdalena Kulus. Książeczkę opowiadającą o dziwnych stworkach można kupić w UM Tychy, jest dostępna do wypożyczenia w MBP Tychy, a w wersji audio na kanale YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Skrzaty odwiedzają także dzieci w szkołach i uczestniczą
w miejskich wydarzeniach.

Kim są Tyszaki? To trzy sympatyczne skrzaty, bohaterowie książki napisanej przez tyszankę - Magdalenę Kulus, pięknie zilustrowanej przez Małgorzatę Wronę-Morawską. Teo, Tula i Tik wyruszają w podróż, by odnaleźć swoją rodzinę. Po drodze oczywiście spotyka ich wiele przygód.
Książkę można wypożyczać w tyskich bibliotekach oraz nabyć w Urzędzie Miasta Tychy. Rodzice dzieci, które urodziły się w 2021 roku mogą także liczyć na niespodziankę - po zapisaniu dziecka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach, odbiorą bezpłatny egzemplarz książki „Tyszaki” wraz z kartą czytelnika.

Od pierwszego czerwca można także posłuchać historii tyszaków na kanale YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, którego pracownicy wcielili się w role postaci występujących w książkę i zapraszają wszystkich do radosnego śpiewania piosenki tyszakowej, a także zatracenia się w magicznym świecie Tyszaków przemierzających nasze miasto i jego charakterystyczne zakątki. Nie brakuje tu żyrafy pod Żyrafą, spotkania z wydrami czy niedźwiadkami po to, by ostatecznie znaleźć się na Paprocanach!

Tyszaki nie byłyby sobą, gdyby nie pojawiały się także w przestrzeni miasta Tychy podczas organizowanych wydarzeń – i tak wszystkie dzieci mogły już w tym roku wziąć udział w wycieczce autobusowej z Teo, Tulą i Tikiem, spotkać ich podczas Moto Pikniku w Riedel Music Clubie czy wydarzenia Postaw na Nogi, ostatnio zaś wzięły udział w VII Nocy Bibliotek w Szkole Podstawowej nr 7 w Tychach, gdzie czytano książkę, a dzieci wykonywały zadania nawiązujące do przygód bohaterów tej ciekawej pozycji na rynku wydawniczym.

Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień i nie tylko - MCK zaprasza / fot. MCK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również