Wiadomości z Tych

Depresja – czy lekarz jest niezbędny, by wyzdrowieć?

  • Dodano: 2021-10-14 12:15

Wbrew powszechnej opinii, depresja nie jest chorobą XXI wieku. Ludzie już dawniej cierpieli na to schorzenie, tylko nie mieli odpowiedniej wiedzy psychologicznej oraz ich symptomy były bagatelizowane przez społeczeństwo. Niestety do tej pory wiele osób wychodzi z założenia, że depresja przejdzie sama i nie trzeba jej leczyć. Nic bardziej mylnego!

Depresja – dlaczego trzeba ją leczyć?

Depresja jest poważną chorobą, która może odebrać zdrowie, a nawet życie. Według statystyk aż 1,5 mln Polaków cierpi na depresję. Codziennie nawet 15 osób w Polsce popełnia samobójstwo. Choroby psychiczne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, dlatego powinny być traktowane tak samo jak choroby fizyczne. Co ciekawe, często w parze z depresją idą symptomy psychosomatyczne, takie jak ból głowy, ból brzucha czy ból gardła. Czas więc zacząć poważnie traktować depresję, ponieważ może przynieść druzgocące skutki. Osoby, które wierzą, że są w stanie samodzielnie wyleczyć tę chorobę, są w błędzie. Często mimo najszczerszych starań nie jest to po prostu możliwe. Potrzeba pomocy lekarza psychiatry, który postawi odpowiednią diagnozę i dobierze adekwatną metodę leczenia w zależności od stanu pacjenta.

Depresja – jak lekarz może pomóc choremu?

Lekarz psychiatra to osoba specjalizująca się w chorobach i zaburzeniach natury psychologicznej. Psychika ludzka nie ma dla niego tajemnic, a do tego jest absolwentem medycyny, więc może przepisywać leki. W przypadku depresji lekarz ten pełni kluczową rolę na drodze do wyzdrowienia. Kiedy warto się do niego udać? Wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie nietypowe zachowania. 

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz cierpieć na depresję, wejdź na stronę https://psychiatrzy.pl/depresja/ i sprawdź, czy wykazujesz któryś z wymienionych objawów. Nie należy jednak diagnozować się samodzielnie. Depresję może stwierdzić tylko lekarz psychiatra. Nie będzie wysnuwał pochopnych wniosków – przeprowadzi szczegółowy wywiad, podczas którego stwierdzi, czy pacjent przejawia symptomy depresji. Dopiero wtedy zdecyduje o sposobie dalszego leczenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.