Kluczem do przyjęcia na stanowisko - poza doświadczeniem - jest wyróżnienie się na tle innych kandydatów. Trudno będzie nam to zrobić, gdy powołamy się na zdolności, które pojawiają się u co drugiego kandydata. Jakie "oryginalne" cechy są już doskonale znane rekruterom?
1. Kreatywność
Najpowszechniejsza wśród wyróżniających cech kandydatów. Dochodzi tu do paradoksu: list motywacyjny, który powinien de facto być kreatywny, okazuje się sztampowy, gdy większość osób powołuje się na... kreatywność. Często też posługujemy się tym słowem, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, czym naprawdę jest umiejętność kreatywnego myślenia w pracy - zastanówmy się zatem, czym dla nas jest kreatywność.
2. Pozytywne nastawienie
Podawanie pozytywnego nastawienia jako unikatowej i wartościowej cechy nie wnosi żadnej wartości dla pracodawcy. Dlaczego? Ponieważ tak firma, jak i rekruter nie spodziewa się, że jego pracownikiem będzie pesymista i czarnowidz. Samo pozytywne nastawienie może zostać "wydobyte" przez pracodawcę poprzez konkursy wewnętrzne, wyższe zarobki czy inne gratyfikacje uznaniowe.
3. Otwartość
Podobnie jak w przypadku pozytywnego nastawienia, otwartość nie wnosi wiele informacji o naszej osobie do CV. Ponadto, jest to termin wyjątkowo szeroki, pod którym mogą kryć się różne niuanse i nieprecyzyjne stwierdzenia. Możemy być otwarci na klienta, ale stwarzać konflikty w zespole, albo na odwrót - klienci będą składać na nas skargi, ale za to atmosfera w teamie będzie niepowtarzalna.
4. Szybkie zdobywanie wiedzy
Chociaż umiejętność błyskawicznego przyswajania nowych wiadomości niewątpliwie jest atutem, to pojawia się ona w wielu CV. Współczesne realia wymagają od nas pełni dyspozycji i wdrożenia w szybkim tempie, dlatego tak naprawdę pierwsze dni pracy pokażą, czy faktycznie nadążymy w nowym środowisku. Rekruterzy uwzględnią tę cechę, ale nie przywiążą do niej wielu nadziei.