Tychy - portal miejski mojeTychy.pl

Wiadomości z Tych

Bezpłatne zajęcia z języka migowego w Tychach

  • Dodano: 2019-12-05 09:30

Spotykają się od trzech lat – co wtorek, w Bibliotece Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

I „migają” z konieczności, potrzeby serca i ciekawości. W bezpłatnych zajęciach języka migowego udział może wziąć każdy.


Zajęcia odbywają się we wtorki od 16.00 do godz. 17.00. Prowadzi je Marcin Brodowiak – na co dzień pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach.

Chcę zarazić tyszan swoją pasją, tak jak ja zostałem zarażony miłością do języka migowego. Bodźcem była moja rodzina, w której są osoby niesłyszące. Trafiłem też na wspaniałych nauczycieli. Uczę się języka migowego od 11 lat i zajęcia traktuję jako trening własnych umiejętności. Korzyść jest obopólna, ja mogę poćwiczyć, a osoby uczestniczce w zajęciach uczą się, że można się komunikować w inny sposób – mówi   Marcin Brodawiak.

Jak mówi trener, by opanować w podstawowym stopniu język migowy potrzeba trzech miesięcy. Niektórzy chodzą  jednak na zajęcia o wiele dłużej.

Zwykle w zajęciach uczestniczy od kilku do kilkunastu osób, są osoby, które chodzą od dawna, bo np. kiedyś się uczyli języka migowego i chcą sobie przypomnieć albo widzą efekty tej nauki. Jest np. pani Julita – kobieta po 70-ce, wolontariuszka, której sąsiadka jest osobą niesłyszącą. Chciała nauczyć się w jaki sposób się z nią przywitać, bo mijały się codziennie przed blokiem. Pierwsze „dzień dobry” było dla niej wielkim przeżyciem i dużym zaskoczeniem dla sąsiadki.  Dzięki temu mogły się pozdrawiać, a nawet lepiej poznać – dodaje Marcin Brodowiak.

Miejska Biblioteka Publiczna niedawno kupiła także 2 egzemplarze leksykonu języka migowego – korzystać z nich może każdy.

Chcemy zwrócić uwagę na problemy w komunikacji z osobami niesłyszącymi dlatego w bibliotece organizowane są zajęcia z „migania”, dlatego też zdecydowaliśmy się kupić specjalne  leksykony. Dzięki nim można samodzielnie rozwijać naukę języka migowego - mówi Anna Krawczyk – dyrektor MBP w Tychach.

Publikacje dostępne się w Bibliotece Głównej MBP przy ulicy Piłsudskiego 16.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.