Zdecydowanie poprawiają poziom bezpieczeństwa, zwiększają dostrzegalność pieszego nie tylko na samym przejściu, ale też w rejonie dojścia do niego – to główne zalety oświetlenia wertykalnego, które od dwóch lat jest montowane w Tychach.
Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje w 19 miejscach, w tym roku planowane jest wykonanie 17 kolejnych oświetleń wertykalnych na tyskich przejściach dla pieszych. Na piątkowej (29.03) sesji Rady Miasta Tychy radni przegłosowali zmiany w budżecie gminy uwzględniające realizacje 12 z nich.
Odpowiednie oświetlenie przejść dla pieszych odgrywa kluczową rolę w procesie zapobiegania nieszczęśliwym zdarzeniom
To właśnie ten argument – zła widoczność – jest najczęściej podawany jako usprawiedliwienie wypadku. To od oświetlenia zależy w dużej mierze bezpieczeństwo pieszego na przejściu, dlatego osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście, m.in. inżynierowie ruchu, analizują różne rozwiązania, by to bezpieczeństwo zwiększyć.
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przejście dla pieszych, które jest dodatkowo oświetlone i na którym pieszy jest lepiej widoczny dla kierowców - jest przejściem bezpieczniejszym. Najbardziej zależało nam na doświetleniu miejsc, w których dochodzi do największej liczby wypadków i zdarzeń. Takim miejscem jest np. skrzyżowanie ul. Towarowej z Cielmicką, gdzie w ubiegłym roku odnotowano 17 kolizji. W bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca znajdują się 2 przejścia dla pieszych – mówi Artur Kruczek, naczelnik Wydziału Komunikacji UM Tychy.
Oświetlenie wertykalne pojawi się także na przejściu przez ul. Burschego przy Potoku Tyskim oraz przy skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Brzozową
Takie rozwiązanie zostanie także zastosowane przy przejściu dla pieszych na ul .Metalowej (skrzyżowanie z ul. Fabryczną), na ul. Jedności (skrzyżowanie z ul. Targiela), a także na przejściu przy ul. Wyszyńskiego, przy głównym wejściu do kościoła św. Krzysztofa. Kolejne miejsca wskazane do doświetlenia to przejścia dla pieszych przy al. Bielskiej: pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Edukacji oraz między ulicami Cichą i Czystą. Nowe oświetlenie pojawi się także na dwóch przejściach przez al. Niepodległości - jedno przy skrzyżowaniu z ul. Czystą, drugie przy skrzyżowaniu z ul. De Gaulle'a.
Podjęliśmy także decyzje o montażu oświetlenia wertykalnego przy przejściu dla pieszych przy al. Piłsudskiego (skrzyżowanie z ul. Uczniowską) oraz przejścia przez ul. Katowicką na wysokości browaru (jezdnia w kierunku ul. Edukacji) – dodaje Artur Kruczek.
Na tym jednak nie koniec inwestycji. W mieście podobne oświetlenie pojawi się również na trzech przejściach przy ul. Oświęcimskiej oraz na dwóch przejściach w rejonie Szpitala Wojewódzkiego MEGREZ.
Koszt wykonania oświetlenia wertykalnego jednego przejścia zależy m.in. od liczby punktów świetlnych, dlatego ceny wahają się od 25 do 45 tysięcy złotych.