Wiadomości z Tych

Będą nowe mieszkania komunalne przy ul. Orzeszkowej 15 w Tychach!

  • Dodano: 2024-02-08 11:00

Gmina kupiła od Orange Polska SA nieruchomość położoną przy al. Jana Pawła II 38-40 i ul. E. Orzeszkowej 15, czyli dawny budynek Telekomunikacji w grudniu 2022 roku. Za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 1 ha i 2 budynki zapłacono 9,9 miliona złotych. W budynkach powstaną nowe mieszkania dla mieszkańców Tychów.

Inwestycja dla poprawienia jakości życia mieszkańców

Wartość umowy z projektantem to 770 465,85 złotych. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to prace w terenie będą mogły ruszyć w 2025 roku.

Wybrany kontrahent – firma APA ARCHES Sp. z o. o. Sp. K. z Poznania ma przygotować projekt umożliwiający nadbudowę, rozbudowę, termomodernizację oraz modernizację obiektu wraz z wymianą instalacji wewnętrznych oraz zagospodarowaniem terenu, co umożliwi zmianę sposobu użytkowania budynku z usługowego na mieszkalny.

-  W budynku przewidujemy zlokalizowanie również pomieszczeń dla celów magazynowych gminy, a także serwerowni. Obiektem administruje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach – mówi Agata Goc - dyrektor MZBM w Tychach.

Gmina stara się stale zwiększać liczbę lokali mieszkalnych na terenie miasta.

- Ponieważ nie mamy zbyt wiele możliwości pozyskiwania nowych gruntów pod budowę budynków mieszkalnych, skorzystaliśmy z okazji, jaka się pojawiła i kupiliśmy budynek, by go zaadoptować na takie cele - mówi Hanna Skoczylasdyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w UM Tychy.

Unikatowy budynek

Budynek byłej Telekomunikacji jest przykładem architektury przełomu lat 80.i 90. XX wieku i jest jednym z ładniejszych budynków postmodernistycznych w Tychach. Ma bogaty i unikatowy detal architektoniczny, będący dowodem na możliwości budowlane okresu transformacji ustrojowej. Został zaprojektowany przez architekta Wojciecha Michalskiego.

- Zależy nam, aby zachować charakter budynku, wszystkie charakterystyczne elementy dlatego ściśle współpracujemy z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Tychach - Anna Syską – dodaje Hanna Skoczylas.

Lokale mieszkalne mają być komfortowe i przeznaczone dla osób prowadzących zarówno jednoosobowe gospodarstwo domowe, jak i dla większych rodzin. Będą to mieszkania komunalne. Gmina, wzorem poprzednich inwestycji mieszkaniowych, ma zamiar pozyskać 85% środków z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również