Wiadomości z Tych

15-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tychach

  • Dodano: 2022-09-28 07:00, aktualizacja: 2022-09-27 20:40

Od 2007 roku z tyskim UTW związanych było blisko 6 tysięcy słuchaczy. 27 września odbyło się jubileuszowe spotkanie połączone ze ślubowaniem nowych studentów. Wziął w nim udział m.in. Andrzej Dziuba – prezydent Tychów oraz Barbara Konieczna – Przewodnicząca Rady Miasta Tychy.

15-lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Od 2007 roku z tyskim UTW związanych było blisko 6 tysięcy słuchaczy. Na pierwszy semestr - zapisało się 600 osób. Zajęcia z roku na rok stawały się coraz bardziej popularne, a rekordowy 2020 rok akademicki rozpoczęło ponad 1500 słuchaczy w wieku od 55 do 90 lat. 19 września br., zainaugurowano 30 semestr studiów

- W stosunkowo młodym mieście – Tychach mamy coraz więcej seniorów. Musimy szukać takich form, w których starsi mieszkańcy czują się dobrze, mogą realizować swoje pasje, aktywnie spędzać czas. Sami nieraz podkreślają, że uniwersytet daje im także poczucie, że nie są samotni – to bardzo ważne. 15 lat temu, gdy zapadła decyzja o powstaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w naszym mieście to z perspektywy czasu uważam, że to była jedna z najlepszych decyzji, jakie podjęliśmy. Z całą pewnością nadal będziemy wspierać tyski UTW - mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Uniwersytet Trzeciego Wieku Filia Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Tychach jest placówką edukacyjną, której misją jest podnoszenie kompetencji i umiejętności skupionych wokół UTW Słuchaczy a także integracja środowiska senioralnego w Tychach, dobre zagospodarowanie czasu wolnego seniorów oraz ich aktywizacja.

Działalność tyskiego UTW wpisana jest w Program polityki senioralnej dla Miasta Tychy na lata 2020 – 2027.

- W przygotowaniu programu wzięliśmy także aktywny udział. Nasze cele wpisane w program to wdrażanie idei uczenia się przez całe życie, przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu wśród Słuchaczy, a także zapewnienie im rozwoju poprzez uczestnictwo w życiu społecznym, kulturalnym, umożliwienie rozwoju w ramach działalności artystycznej, uczestnictwo w turystyce i rekreacji oraz wzmocnienie aktywności społecznej – mówi Joanna Kucz- Pieczka – kierownik tyskiego UTW.

Sekcje, w ramach których odbywają się zajęcia, to: nauka języków obcych (angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego oraz rosyjskiego), obsługa komputera, turystyka, rękodzieło, florystyka i decoupage, sztuka, brydż, sekcja kulturalno-literacka oraz sekcja wokalno-muzyczna, dwa zespoły, które swoimi występami uświetniają wydarzenia uczelniane oraz miejskie. Prócz zajęć dydaktycznych proponujemy zajęcia rekreacyjne – nordic walking, basen oraz gimnastykę.

Prócz zajęć grupowych organizowane są także wykłady poniedziałkowe, poświęcone różnorodnej tematyce, prowadzone przez pracowników naukowych oraz wybitnych specjalistów. Z myślą o Słuchaczach spędzających wakacje w mieście,  organizujemy Letni Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Pandemia sprawiła, że musieliśmy przeorganizować funkcjonowanie naszego Uniwersytetu, ale najważniejsze, że udało nam się przetrwać i zapewnić uczelni ciągłość istnienia. Był to dla nas test, który zdaliśmy na szóstkę z plusem. Nasi Słuchacze, jak prawdziwi studenci, nie tylko żyją nauką, ale prowadzą również bogate życie kulturalne. Organizujemy dla nich konkursy, pikniki, grillowanie, biesiady w tłusty czwartek, wieczory sobótkowe, zabawy andrzejkowe, rajdy górskie, wieczory muzyczne z cyklu Rozganianie Jesiennych Smutków, spotkania kolędowe. W ramach zajęć turystyki Słuchacze wyjeżdżają na wycieczki, biorą udział w Olimpiadach Sportowych, Ogólnopolskiej Zimowej Senioriadzie na Podhalu, turniejach brydżowych itp. Jesteśmy również współorganizatorami Tyskiej Senioriady – dodaje Joanna Kucz – Pieczka.

Tradycyjnie, w  grudniu słuchacze odwiedzają Krakowską Akademię, gdzie mają okazję spotkać się z JM Rektorem, a także zwiedzić poszczególne wydziały Akademii.

UTW wiosną nawiązał współpracę z tyskim kołem PTTK, co zaowocowało cyklem wycieczek w Beskidy oraz na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Dzięki współpracy z Tyskim Klubem Golfowym Słuchacze latem mieli okazję uczyć się gry w golfa.

Tyski UTW jest jednym z największych Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce. Najstarszy Słuchacz UTW Tychy obecnie (kobieta) ma 91 lat.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również