Wiadomości / Atrakcje Śląska Tychy  

Mirów i Bobolice: Perełki Jury Krakowsko-Częstochowskiej

  • Dodano: 2023-05-19 14:08:55

Spacer pomiędzy zamkiem w Mirowie i zamkiem w Bobolicach to wycieczka idealna dla miłośników średniowiecznych warowni i trekkingu po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek w Mirowie

Wycieczkę warto rozpocząć od zobaczenia ruin zamku w Mirowie. Nie istnieją współcześnie żadne dokumenty średniowieczne lub opisy, które pozwoliłyby nam precyzyjnie określić datę wybudowania warowni w Mirowie. Przypuszcza się, że zamek został zbudowany w drugiej połowie XIV wieku, zastępując starszą, drewniano-ziemną strukturę, potencjalnie za sprawą Kazimierza Wielkiego.

Początkowo warownię tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski zamek w Bobolicach, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako Orle Gniazda. Strażnica ta należała do szlacheckiego rodu Lisów, którzy byli również właścicielami pobliskiego zamku w Koziegłowach. Jako pierwsi zainicjowali oni rozbudowę umocnień do formy rycerskiego zamku. W 1378 warownia ta nadana została jako lenno Władysławowi Opolczykowi przez Ludwika Węgierskiego, jednak za prowadzenie wrogiej Polsce polityki Władysław Jagiełło odebrał ją w 1396.

- W 1587 zamek zdobyty został przez arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do tronu polskiego. Od tego czasu rozpoczął się proces stopniowego podupadania warowni. W wieku XVII po Myszkowskich byli tutaj panami przedstawiciele kolejnych rodów: Korycińskich i Męcińskich. Po zniszczeniach w czasie potopu szwedzkiego zamek coraz bardziej popadał w ruinę, aż w końcu XVIII wieku został opuszczony. Ruiny były systematycznie rozbierane przez mieszkańców okolicznych wsi, którym kamień posłużył do budowy domów - czytamy na stronie Śląskie Travel. 

W okresie PRL niszczejące ruiny zamku nie zostały formalnie przejęte przez państwo. Coraz gorszy stan obiektu, stwarzającego zagrożenie dla zwiedzających, spowodował, że w ostatnich latach ogrodzono go. Równocześnie rodzina Laseckich, obecnych właścicieli, podjęła się prac nad zabezpieczeniem ruin. Docelowo zamek w Mirowie ma zostać udostępniony dla ruchu turystycznego, planowana jest również częściowa rekonstrukcja zawalonych ścian. W zabezpieczonych i zaadaptowanych pomieszczeniach znajdzie się centrum obsługi turystycznej oraz muzeum.

Spacer na Zamek Bobolice przez skały Mirowskie

Po zobaczeniu ruin zamku w Mirowie warto wybrać się na spacer Grzędą Mirowsko-Bobolicką. Grzęda Mirowsko-Bobolicka jest naturalnym połączeniem między zamkami w Bobolicach i Mirowie. Przez pewien okres nie była dostępna dla turystów. W ubiegłym roku teren ten został ponownie udostepniony turystom.

Grzęda Mirowsko-Bobolicka ma długość około 2 km. Jest w dużym stopniu bezleśne. Znajduje się na nim szereg ostańców skalnych zwanych Mirowskimi Skałami, ciągnących się na przestrzeni kilkuset metrów od Zamku w Mirowie na wschód. W skałach tych znajdują się także jaskinie. Najdłuższa jest Jaskinia Sucha. Ma 75 m długości i jest bardzo niebezpieczna. W namulisku przestronnej jaskini Stajnia archeolodzy znaleźli jedyne w Polsce fragmenty szczątków neandertalczyka. Oprócz nich w grzędzie znajdują się jeszcze inne, mniejsze jaskinie: Obora, Komin w Studnisku Mirowskim, Schronisko pod Czwartą Grzędą, Schronisko pod Skoczkiem, Schronisko koło Trzech Sióstr, Studnia w Studnisku przy Zamku.

Grzęda Mirowsko-Bobolicka jest obszarem turystyczno-rekreacyjnym. Jej grzbietem biegnie Szlak Orlich Gniazd. Ze szlaku wiodącego szczytami skał rozciąga się szeroka panorama widokowa. Okolice skał są trawiaste, skały porasta roślinność kserotermiczna. Skały Mirowskie są popularnym obiektem wspinaczy skalnych. Ponadawali oni nazwy poszczególnym skałom i wyznaczyli w nich około 150 dróg wspinaczkowych. Obszar ten jest także miejscem rekreacji dla rodzin z dziećmi, a w zimie biegaczy narciarskich.

Zamek Bobolice

Po krótkim spacerze możemy dojść do zamku w Bobolicach. Jego historia sięga XIV wieku, a dzięki temu, że został pięknie odrestaurowany i udostępniony turystom, dziś przeżywa swoją drugą młodość.  

Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Zamek miał zabezpieczać okoliczne dominium i bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego ówcześnie do Korony czeskiej. Zamek również zaliczany jest do grupy warowni zwanych Orlimi Gniazdami.

Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować. Natomiast kilkadziesiąt lat później najazd Szwedów zmienił bobolicką warownię w całkowitą ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat. Po drugiej wojnie światowej mury zamku zostały częściowo rozebrane i posłużyły do budowy drogi łączącej Bobolice z Mirowem.

Zamek Bobolice powstał z ruin

Pod koniec XX w., rodzina Laseckich – obecnych właścicieli zamku – podjęła się wyzwania odbudowy tego zamku. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i budowlane. Oficjalne otwarcie zamku po dwunastu latach prac nastąpiło 3 września 2011 r.  

Odbudowa w kształcie przybliżonym do wyglądu zamku w XVI w., została zrealizowana pomimo braku jakichkolwiek planów, szkiców czy rysunków zamku; jego kształt odtworzono na podstawie zachowanych ruin, posiłkując się wiedzą historyków i archeologów. W pracach wykorzystywano wyłącznie tradycyjne materiały (głównie kamień wapienny), opracowano też specjalną zaprawę murarską. Sama rekonstrukcja wśród niektórych środowisk wzbudzała i nadal wzbudza kontrowersje. 

Wejście na dziedziniec zamkowy, do wnętrz oraz na błonia zamku jest płatne. Kasa znajduje się na obszernym parkingu u stóp zamku. Obok warowni znajduje się też restauracja oraz hotel. W plenerach zamku powstały zdjęcia do serialu telewizyjnego Korona królów.

W sezonie wiosenno-jesiennym (kwiecień-październik) Zamek dostępny jest do zwiedzania od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 10:00 - 18:00. Zwiedzanie Zamku Bobolice jest indywidualne.

CENNIK BILETÓW WSTĘPU:

  • Opłata za wejście na Błonia Zamek Bobolice (pon. - niedz. 9:00 - 20:00):
    • Cena biletu normalnego: 10 zł
    • Cena biletu ulgowego: 8 zł
       
  • Opłata za wejście na Zamek Bobolice (pon. - niedz. 10:00 - 18:00 - zwiedzanie indywidualne):
    • Cena biletu normalnego: 20 PLN
    • Cena biletu ulgowego: 18 PLN
       
  • Zorganizowane grupy szkolne (grupa powyżej 10 uczniów w wieku do 15 lat):
    • Cena biletu szkolnego (Błonia+Zamek): 25 PLN