Wiadomości z Tych

Zawody zgodne z naturą – zielone profesje dla każdego

  • Dodano: 2025-04-22 10:15

O czym marzy każdy młody człowiek na początku swojej ścieżki zawodowej? Oczywiście o tym, żeby wykonywać ciekawą i niezbyt ciężką pracę, która umożliwi szybkie awansowanie i zarabianie naprawdę dobrych pieniędzy. Tym wszystkim kuszą ogłoszenia o pracę zamieszczane przez wielkie korporacje: młode i dynamiczne zespoły, wspieranie rozwoju, owocowe czwartki, sky’s the limit i tak dalej. Ale przyjrzyj się osobie, która w korpo przepracowała już kilka czy kilkanaście lat (może nie musisz szukać, bo sam jesteś w tej sytuacji). Dla części osób będzie to praca marzeń, ale dla niektórych podobne zatrudnienie wiąże się ze zwieszoną głową, cieniami pod oczami, wypaleniem zawodowym i jedną myślą: byle dotrwać do piątku, do świąt, do urlopu, do emerytury. Wcale nie musi tak być. Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji – zamiast finansów, consultingu czy IT wybierz zawód zgodny z naturą, który da Ci szczęśliwe, spokojne życie i całkiem rozsądne zarobki. Oto profesje, które warto rozważyć.

Ogrodnik – specjalista od roślin ozdobnych i jadalnych

Jest odpowiedzialny za planowanie i zakładanie, a następnie pielęgnowanie ogrodów – zarówno tych mniejszych, prywatnych, jak i rozległych, wpisujących się w tereny zieleni miejskiej. Może zajmować się ogrodami owocowymi i warzywnymi, ozdobnymi lub mieszanymi. Znajdzie zatrudnienie w firmach prowadzących działalność usługową (np. opieka nad zielenią miejską, sprzedaż roślin), może też założyć własną działalność.

Do największych korzyści należy życie w zgodzie z cyklami natury, a nie z arkuszami obliczeniowymi stworzonymi przez oderwanych od rzeczywistości menadżerów. Najlepszym sposobem na zdobycie uprawnień jest kurs ogrodniczy, który można zrobić stacjonarnie lub online.

Doświadczony ogrodnik zarabia od 7000 zł brutto. Bardziej opłacalna jest własna firma.

Specjalista ds. zieleni miejskiej

Koncentruje się nie na małych, prywatnych ogródkach, ale na rozległych terenach zielonych, którymi zarządza miasto czy gmina. Zajmuje się planowaniem (czyli m.in. decyduje o tym, co, gdzie, kiedy i w jakiej ilości sadzić, uwzględniając warunki glebowe, atmosferyczne i ekologiczne) oraz nadzorowaniem pielęgnacji zieleni w przestrzeni publicznej. Rzadko sam pracuje fizycznie. Pod jego opieką znajdują się np. parki i skwery, ale także pasy drogowe i coraz popularniejsze zielone dachy.

Może być zatrudniony bezpośrednio przez gminę albo przez firmę, która wykonuje usługi na rzecz miasta. Oczywiście ma też opcję prowadzenia własnej działalności.

Zarobki specjalisty ds. zieleni mogą wynosić nawet 10 000 zł brutto. Chcesz zdobyć uprawnienia, które umożliwią Ci taką pracę? Wejdź na http://kursogrodnik.pl i zapisz się na kurs!

Architekt krajobrazu

Skala jego pracy zależy wyłącznie od tego, jakie zlecenia decyduje się on przyjmować. Najczęściej na jego usługi mogą pozwolić sobie firmy (np. hotele posiadające rozległe ogrody), instytucje publiczne (np. urzędy) lub ludzie majętni, którzy chcą mieć perfekcyjnie zaplanowany i doskonale zaopiekowany ogród przy swojej posiadłości. Musi posiadać szeroką wiedzę z różnych dziedzin: architektury i designu, ale też botaniki i ekologii oraz prawa, zwłaszcza w kontekście urbanistyki i zagospodarowania przestrzeni.

Jest to wymagająca, ale niezwykle satysfakcjonująca praca twórcza pozwalająca się wykazać. Ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną, to właśnie wyspecjalizowanym architektom krajobrazu coraz częściej zleca się zadania z zakresu projektowania i pielęgnacji zieleni miejskiej.

Doświadczony architekt krajobrazu, który posiada już portfolio swoich realizacji, zarabia kilkanaście tysięcy złotych brutto. Do uzyskania uprawnień pozwalających na pracę w tym charakterze potrzebne są studia na odpowiednim kierunku.

Artur KristofArtur Kristof
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.