Wiadomości z Tych

Śląskie chroni najsłabszych

  • Dodano: 2020-12-01 12:00, aktualizacja: 2020-12-08 15:58

Śląskie pomaga” to projekt współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, dzięki któremu ponad 13 milionów złotych trafiło do placówek opieki całodobowej na terenie województwa. W okresie zagrożenia COVID-19 pomoc ta była bardzo potrzebna nie tylko mieszkańcom, ale i pracownikom tych jednostek.

 

W całej Europie osoby starsze, zależne, z niepełnosprawnościami są narażone na większe ryzyko śmierci z powodu koronawirusa. W woj. śląskim błyskawicznie zdecydowano, że fundusze unijne pomogą zmniejszyć to zagrożenie. Już w kwietniu placówki mogły składać wnioski, a od połowy maja otrzymały wsparcie na ochronę swoich podopiecznych wraz z personelem.

Jako pierwsi systemowo dostrzegliśmy problem, przeanalizowaliśmy ryzyka i najbardziej optymalne w obecnej sytuacji rozwiązania. Już dzisiaj wiemy, że rozwiązania wypracowane przez nasz samorząd w zakresie wsparcia tej szczególnej grupy osób są wzorem dla innych regionów – podkreślił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Unijne fundusze można było wydatkować na zatrudnienie dodatkowych pracowników, na odzież ochronną i środki dezynfekcyjne, na potrzebny sprzęt medyczny oraz testy na obecność koronawirusa. Środki trafiły do podmiotów, które na podstawie wymaganych zezwoleń prowadzą placówkę opieki całodobowej, w tym: jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych i kościelnych, a także prywatnych przedsiębiorców.

Medyczne urządzenia na wagę życia

Za dotacje z projektu „Śląskie pomaga” kupiono między innymi koncentratory tlenu, które nie potrzebują obsługi fachowców, a skutecznie ratują życie osób z dusznościami do czasu przyjazdu karetki. Równie ważne w zwalczaniu zagrożenia życia są pulsoksymetry do mierzenia nasycenia krwi tlenem. Dotacje przeznaczono również na środki ochrony osobistej dla personelu DPS.

Projekt ten ma za zadanie w jak największym stopniu zapobiec ryzyku rozprzestrzeniania się koronawirusa w domach opieki i maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo zarówno pensjonariuszy, jak i ich opiekunów.

Bardzo szybko była możliwość skorzystania w ramach projektu „Śląskie pomaga” ze środków unijnych na zakup środków ochrony indywidualnej, zatrudnienie pracownika czy też doposażenie placówki w niezbędne sprzęty, które pozwoliły nam stworzyć miejsca izolowane czy miejsca do kwarantanny pacjentów. Tak naprawdę pieniądze pozwoliły nam na poradzenie sobie w tej trudnej sytuacji – mówi Dorota Łabuda, dyrektor Centrum Nowoczesnej Rehabilitacyjnej Opieki TriVita, jeden z beneficjentów projektu.

Infolinia dla seniorów

Dodatkowym działaniem, nie bezpośrednio ratującym życie ale równie istotnym, było uruchomienie linii teleinformacyjnej SENIOR-FON, na której pracownicy socjalni oferowali osobom starszym wsparcie interwencyjne i psychologiczne w związku z pandemią. Rozmowy wspierające, pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa – te zadania infolinii okazały się równie ważne jak koordynacja pomocy dla osób w potrzebie w ich lokalnym środowisku.

Epidemia koronowirusa zaskoczyła nas wszystkich, a skala tego, z czym się borykamy, jest niespotykana w naszej historii. Dzięki takim projektom jesteśmy w stanie pomóc sobie nawzajem. Przetrwamy ten czas, damy radę i wyjdziemy z tego wszyscy wzmocnieni – podkreśla marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W pierwszym kwartale 2021 roku kontynuowana będzie wypłata środków dla partnerów projektu na zakup środków ochrony indywidualnej. W ramach projektu prowadzone będą również miejsca czasowego pobytu dla mieszkańców i kandydatów na mieszkańców domów pomocy społecznej, wraz z usługami opiekuńczymi i testowaniem na obecność SARS-COV-2. Całkowita wartość projektu to 15 174 788,53 zł.

Więcej na: https://rpo.slaskie.pl/czytaj/fundusze_a_koronawirus

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.