Wiadomości z Tych

Rozmowa o pracę przez Internet - o tym pamiętaj!

  • Dodano: 2019-11-15 07:45, aktualizacja: 2019-11-14 12:34

Świat idzie do przodu. Rozwój technologii otwiera nowe możliwości w różnych dziedzinach życia. Jedną z nich jest rekrutacja nowych pracowników. Otwarty rynek pracy sprzyja pozyskiwaniu kadry z odległych zakątków świata, a nowoczesne urządzenia pozwalają kontaktować się nimi na odległość. Zdarza się, że nawet rozmowa kwalifikacyjna prowadzona jest za pośrednictwem Internetu.

Praca zdalna nie zna odległości i granic

Oferty pracy coraz częściej publikowane są nie tylko na lokalnych tablicach ogłoszeń, ale również w serwisach internetowych, np. Pracuj.pl. Mają do nich dostęp nie tylko osoby poszukujące zatrudnienia w swoim rodzinnym mieście, ale też chętni do podjęcia współpracy z firmą zlokalizowaną z dala od miejsca dotychczasowego zamieszkania. Zwłaszcza, gdy praca jest zdalna i powierzone zadania można wykonywać bez potrzeby przeprowadzania się do nowego miasta.

Wiele osób obawia się odpowiadania na ogłoszenia o pracę dotyczące stanowisk i firm znajdujących się w odległym zakątku kraju z obawy o problemy z dojazdem już na etapie rekrutacji. Praktyka obecnych czasów pokazuje, że obawy te są niepotrzebne i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Podobnie, jak obowiązki i zadania służbowe można wykonywać zdalnie za pośrednictwem Internetu, tak samo można nawiązać pierwsze kontakty z pracodawcą lub rekruterem.

Rozmowa o pracę przez komunikator internetowy

Coraz częściej w procesie rekrutacji pracowników z innych miast wykorzystywane są komunikatory internetowe. Nowoczesna technologia pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a to korzyść leżąca zarówno po stronie kandydata, jak i pracodawcy.

To, że rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona zostanie przez Internet nie oznacza, że nie wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę jest jakość sprzętu, który zostanie wykorzystany podczas połączenia z rekruterem. Dobrej jakości kamera i mikrofon będą świetną wizytówką profesjonalisty dbającego o każdy detal. Podobnie, jak wizerunek kandydata i otoczenie, na tle którego on się zaprezentuje. Zadbaj więc o schludny wygląd i porządek w miejscu, z którego połączysz się z ewentualnym pracodawcą.

Podobnie, jak przy spotkaniu bezpośrednim z rekruterem, rozmowa on line może wywołać u Ciebie duży stres. Zrób więc wcześniej notatki z najważniejszymi informacjami i skorzystaj z nich, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie zapominaj też o nawiązywaniu z rozmówcą kontaktu wzrokowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.