Wiadomości z Tych

Projekty małych domów na większej działce - jakie korzyści płyną z tego rozwiązania?

  • Dodano: 2019-11-29 10:00, aktualizacja: 2019-11-29 13:16

Mały dom to inwestycja, z której płynie wiele korzyści. Nie tylko finansowych ale też funkcjonalnych. W niniejszym tekście spróbujemy przybliżyć kilka z nich.

Projekty małych domów – ich zalety

Na początek rozważmy, jakie korzyści niesie za sobą sam mały dom. Przede wszystkim, aż zachęca do energooszczędnych rozwiązań konstrukcyjnych. Budowa domu energooszczędnego to rozsądna inwestycja, która przynosi długoterminowe korzyści. Przede wszystkim już sam rozmiar domu decyduje o tym, czy będzie on utrzymywał a tym samym oszczędzał ciepło. Zasadą budowy domów energooszczędnych jest to, że im bryła jest mniejsza, tym lepiej. Jeśli zdecydowaliśmy się na mały dom, jest to więc pierwszy krok prowadzący do mniejszych rachunków za prąd i ogrzewanie. Jeśli dodatkowo bryłę ustawimy korzystnie do wędrówki słońca, przeszklimy bryłę od południa, zastosujemy jednospadowy dach oraz odpowiednią izolację, oszczędności mamy gwarantowane. Dodajmy do tego panele fotowoltaiczne lub wiatrak i mamy oto dodatkowe źródło prądu. Dobrze jest też wybudować dodatkowe piętro lub przynajmniej poddasze (które można urządzić bardzo funkcjonalnie i estetycznie) a jeszcze więcej ciepła zostanie zatrzymane w domu. Małe domy zmieszczą się na niewielkiej nawet działce, jednak pieniądze oszczędzone na gabarytach domu, możemy przeznaczyć na zagospodarowanie działki co jest bardzo korzystne dla miłośników flory i fauny.

Mały dom na większej działce – jak można z tego skorzystać

Jeśli zdecydowaliśmy się zainwestować w mały dom, który postawiony zostanie na większej działce, możemy mieć z tego dodatkowe oszczędności. Większa działka to większe, nomen omen, pole do popisu dla zapalonych ogrodników. Niewielkimi kosztami możemy część działki przeznaczyć na ogródek, na którym będziemy mogli uprawiać warzywa i owoce, które najczęściej goszczą na naszym stole. Stosując cieszącą się coraz większą popularnością technikę permakultury, możemy przy minimum pracy otrzymywać z roku na rok większe plony. Ogród można zaplanować pionowo – tak dobrać rośliny aby rosły niczym las od najwyższych przy ścianie domu, do niższych w kierunku granicy działki. Oczywiście najlepiej ogródek założyć od południowej strony aby zapewnić roślinom jak najlepsze nasłonecznienie. Większa działka jest też plusem dla wielbicieli zwierząt domowych. Oczywiście na większej działce może więcej pobiegać sobie pies. Niemniej dla osób troszczących się np. o bezpieczeństwo swojego kota, większa działka, na której stoi mały dom umożliwia postawienie za stosunkowo niewielką cenę wybiegu dla kota. Mamy wtedy pewność, że kot nie ucieknie i nie zostanie potrącony przez samochód, a sam zwierzak może się cieszyć trawą i świeżym powietrzem. Na większej działce można też postawić niewielki kurnik. W granicach 3 000zł można już znaleźć kurnik z wybiegiem dla kilku kur. Umożliwia to uzyskanie wiejskiego klimatu na osiedlu domków jednorodzinnych w mieście (o darmowych jajkach nie wspominając). Oczywiście większa działka to możliwość postawienia sezonowego basenu, trampoliny i innych atrakcji dla dzieci.

Projekty małych domów na większej działce – czy warto?

Jeśli chodzi o ceny małych domów, zależą one m.in. od tego czy dany projekt uwzględnia piwnicę, pietra, czy garaże. Niemniej już za cenę mieszkania w bloku możemy kupić mały, ale funkcjonalny dom, w którym zmieści się nawet czteroosobowa rodzina. Więcej informacji znajdziesz w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html. Jeśli ktoś dysponuje większym kapitałem, może z łatwością znaleźć naprawdę tani dom jednorodzinny, który wybuduje na większej działce. Okazuje się, że projekty małych domów oferują wiele możliwości i sprostają najbardziej wyśrubowanym wymaganiom.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.