Wiadomości z Tych

Praca w Szwajcarii - jak szukać w sieci

  • Dodano: 2018-04-27 11:00

Rynek pracy ulega coraz większym przeobrażeniom. Coraz większa specjalizacja branż, stanowisk, wymaga od wykonujących pracę określonych kompetencji. Nierzadko zdarza się tak, że to pracodawca, zwykle dzięki departamentowi HR, poszukuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Niski poziom bezrobocia w wielu krajach sprawił, że rynek pracy stał się tak naprawdę rynkiem pracownika. Tak wygląda to między innymi w Szwajcarii, gdzie bezrobocie jest jednym z najniższych w Europie (4,4% w 2017 r.). Tzw. łowcy talentów poszukują więc swoich pracowników poza granicami kraju, aby zatrudnić u siebie specjalistów. Kuszą ich oczywiście wysokimi zarobkami, wielokrotnie wyższymi niż w Polsce. Co można zrobić, aby ułatwić znalezienie się przez przyszłego pracodawcę?

 

Bądź widoczny w mediach społecznościowych

Od lat dużą popularnością cieszą się serwisy społecznościowe dla profesjonalistów. Jeśli jesteśmy otwarci na wyjazd za granicę w celu zarabiania lepszych pieniędzy, powinieneś być widoczny w sieci. Założenie takiego profilu i jego aktualizowanie może być kluczem w znalezieniu dobrej pracy. Koniecznie wymieńmy tam swoje umiejętności, znane oprogramowanie, a zwłaszcza znajomość języków obcych. W przypadku Szwajcarii konieczna jest znajomość języka niemieckiego przynajmniej na poziomie B2. Większe szanse mają również osoby z doświadczeniem zawodowym.

 

Skorzystaj z baz CV

W ostatnim czasie pewną nowością jest powstawanie baz CV, które gromadzą aplikacje osób chcących podjąć pracę w określonym zawodzie lub miejscu. Skoro rynek pracy stał się rynkiem pracownika, to pracodawca przegląda oferty pracownika, zapoznaje się z tym, co pracownik może zaoferować. Przykładem takiej bazy jest cvspot.pl, baza aplikacji, która umożliwia pracodawcom z ponad 1000 szwajcarskich firm znalezienie pracownika, który spełniał będzie ich wymagania. Jest to projekt szwajcarskiej firmy, która zajmuje się poszukiwaniem pracowników w całej Europie. Dzięki zamieszczonemu na stronie kreatorowi, w łatwy sposób zamieścimy swoje CV w języku niemieckim w bazie i od tego momentu będziemy już widoczni dla pracodawców. Dzięki tej platformie, możemy również samodzielnie skontaktować się z firmami, w których chcielibyśmy pracować. Jeśli wiemy, w którym miejscu Szwajcarii chcielibyśmy pracować (np. jadąc do znajomych lub rodziny), możemy określić region kraju, którym jesteśmy zainteresowani. Cvspot.pl umożliwia nam także wykorzystanie specjalnej wyszukiwarki, która pozwoli nam zorientować się, ile możemy zarobić w konkretnym zawodzie. Pozwoli to przygotować się dobrze do ewentualnej rozmowy rekrutacyjnej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.