Wiadomości z Tych

Podesty ruchome – kto może je obsługiwać?

  • Dodano: 2023-08-11 12:00

Platformy ruchome, znane również jako podnośniki lub zwyżki, to specjalistyczny sprzęt używany do prac na wysokości. Obsługa platform mobilnych wymaga specjalnego szkolenia i certyfikacji ze względu na kwestie bezpieczeństwa i wymagane umiejętności techniczne. W jaki można je otrzymać?

Jak obsługiwać podesty ruchome?

Aby uzyskać odpowiednie bezpieczeństwo operatora i osób znajdujących się w pobliżu, podczas obsługi platform ruchomych należy bezwzględnie przestrzegać praw, przepisów i wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. 

Ponadto operatorzy powinni przejść odpowiednie szkolenie i postępować zgodnie z wytycznymi i zaleceniami producenta dotyczącymi konkretnego typu i modelu obsługiwanej przez nich platformy mobilnej.

Kto może pracować z podestami roboczymi?

Przeszkoleni i certyfikowani operatorzy są głównymi osobami upoważnionymi do obsługi platform roboczych. 

Przechodzą specjalistyczne szkolenia, podczas którego dowiadują się, jak bezpiecznie, wydajnie i zgodnie z przepisami obsługiwać sprzęt. Szkolenia mogą się różnić w zależności od ośrodka, ale generalnie obejmują nauczanie w klasie, szkolenie praktyczne oraz ocenę wiedzy i umiejętności operatora podczas egzaminu. Taki kurs na podesty ruchome Śląsk - https://www.oss-welder.pl/szkolenia/podesty-ruchome-przejezdne-gliwice/ kończy się egzaminem, a jego zaliczenie pozwala na otrzymanie odpowiednich uprawnień. 

Kiedy stosowane są podesty robocze?

W branży budowlanej, konserwacyjnej i innych branżach wymagających pracy na wysokości pracownicy przeszkoleni, którzy otrzymali odpowiednie instrukcje i certyfikaty w zakresie obsługi platform ruchomych, są upoważnieni do korzystania ze sprzętu. 

Także w warunkach przemysłowych i magazynowych platformy ruchome są często używane do zadań takich jak zarządzanie zapasami, konserwacja i dostęp do podwyższonych obszarów magazynowych. Przeszkoleni operatorzy, którzy otrzymali odpowiednie certyfikaty, mogą bezpiecznie obsługiwać sprzęt w tych środowiskach.

Warto pamiętać o tym, że przypadkach, gdy osoby fizyczne lub firmy wynajmują platformy mobilne do określonych projektów, przed udzieleniem dostępu do sprzętu wypożyczalnia może wymagać od operatorów wykazania się certyfikacją. W przeciwnym razie można skorzystać z obsługi świadczonej przez operatora z wypożyczalni.

Gdzie zapisać się na kurs na podesty robocze?

Obecnie kursy tego typu są dostępne w różnych regionach kraju i najlepiej dokładnie zapoznać się z dostępnymi propozycjami przed skorzystaniem z konkretnej oferty.

Gdy planuje się kurs na podesty ruchome Śląsk to jedno z wielu województw w Polsce, w którym można skorzystać z tego typu szkoleń. Dokładne informacje związane z ofertą ośrodków szkoleniowych można uzyskać za pośrednictwem internetu.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.