Wiadomości z Tych

Od czego zacząć domową uprawę roślin?

  • Dodano: 2023-07-31 13:15

Możliwość uprawy własnych roślin to przywilej, z którego najczęściej korzystają posiadający własny ogród właściciele domów. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, aby rozpocząć własną uprawę nawet wtedy, kiedy nie dysponujemy takim terenem. Obecnie dostępne rozwiązania umożliwiają nam uprawę roślin w warunkach domowych, na przykład w doniczkach czy growboxach. Od czego jednak zacząć takie działania? Podpowiadamy.

Wybór gatunków roślin do domowej uprawy

Zanim zaczniemy domową uprawę roślin, powinniśmy zastanowić się nad tym, na jakie gatunki chcemy postawić. Czy interesują nas na przykład ozdobne kwiaty lub krzewy, czy też zioła, a może warzywa bądź owoce? Od tego, jaki typ rośliny będziemy chcieli zasadzić w warunkach domowych, zależy wiele czynników. Przede wszystkim dobór odpowiednich produktów, które umożliwią nam hodowle roślin. Jeśli już wybierzemy konkretne gatunki, powinniśmy odwiedzić growshop i kupić wszystkie potrzebne nam elementy. Jeżeli stawiamy na niewymagające rośliny, wówczas być może wystarczą nam same doniczki i podstawki, a także odpowiednie podłoże. Jeżeli jednak chcielibyśmy uprawiać rośliny ozdobne, warzywa lub owoce, bądź inne wymagające gatunki najprawdopodobniej, aby mogły się dobrze rozwijać, będą one wymagały kilku niezbędnych urządzeń takich jak między innymi growbox.

Na jakim podłożu uprawiać rośliny?

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, rozpoczynając domową uprawę roślin, jest podłoże. Musimy zastanowić się, czy interesuje nas uprawa na tradycyjnej ziemi, czy być może lepszą opcją w przypadku danego gatunku będzie uprawa bezglebowa, czyli hydroponiczna. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety i są polecane w poszczególnych przypadkach. Jeżeli więc nie do końca wiemy, jaki typ podłoża lepiej sprawdzi się w uprawie wybranej przez nas rośliny, możemy skontaktować się z profesjonalistami na przykład zatrudnionymi w growshopie i poprosić ich o radę.

Czego potrzebujemy, aby zacząć domową uprawę roślin?

W zależności od doboru konkretnych gatunków roślin możemy do ich uprawy potrzebować wyłącznie żyznej ziemi i doniczki z podstawką lub szeregu innych dodatkowych elementów. Jeżeli stawiamy na bardziej wymagające gatunki, wówczas musimy liczyć się z koniecznością kupna growboxu, czyli namiotu uprawowego, a także całego osprzętu do niego. Wśród tych elementów można wymienić między innymi higrometry, termometry czy specjalne lampy. Przydatne mogą okazać się także wentylatory, nawilżacze, jonozatory czy ozonatory oraz programatory i sterowniki do takiego sprzętu. W growshopie bez problemu znajdziemy wszystkie niezbędne do rozpoczęcia domowej uprawy elementy. Możemy liczyć również na profesjonalne doradztwo w kwestii doboru najlepszego sprzętu. Jest to więc miejsce, które nie jest przeznaczone wyłącznie dla profesjonalnych ogrodników, ale także tych początkujących, niezależnie od tego czy stawiają na uprawę indoor, czy outdoor.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.