Wiadomości z Tych

Obuwie medyczne - co warto o nim wiedzieć?

  • Dodano: 2020-01-22 12:45

Obuwie medyczne to takie, które noszone jest przez personel medyczny – czyli lekarzy i pielęgniarki. Każdy, kto odwiedził kiedyś przychodnię lub szpital mógł zauważyć, że pracujące tam osoby często chodzą w charakterystycznych chodakach – i choć w ofercie dla pracowników służby zdrowia pojawia się coraz więcej rodzajów butów, to wciąż najczęściej można spotkać się właśnie z chodakami lub lekkimi tenisówkami, najczęściej bez gumowego noska. Dlaczego właśnie takie obuwie jest tak często wybierane?

Funkcje obuwia medycznego

Jak każde obuwie używane w konkretnym celu, także medyczne musi pełnić określone funkcje. Specyfika pracy w placówkach opieki zdrowotnej narzuca wybór butów, które je spełniają.

Obuwie medyczne musi przede wszystkim dobrze amortyzować mikrowstrząsy – cały dzień chodzenia po twardej podłodze w nieodpowiednich butach może wywoływać dyskomfort, a na dłuższą metę nawet kłopoty z poruszaniem się. Oprócz tego ważna jest dobra izolacja termiczna oraz wentylacja. Chodaki czy drewniaki przez wiele lat były najłatwiej dostępnym obuwiem mającym te cechy i przez to zostały swoistym atrybutem zawodowym, podobnie jak kitel czy stetoskop.

Jak wygląda obuwie medyczne dziś?

Współczesne obuwie medyczne często nawiązuje do klasycznego, często zresztą wykonane jest z tradycyjnych materiałów – to znaczy drewna i skóry. Dla osób, które preferują styl bardziej nowoczesny pojawiło się wiele rodzajów butów medycznych inspirowanych sportowym lub casualowym. Dlatego wielu lekarzy wybiera lekkie trampki lub buty przypominające krojem buty do biegania. Często takie obuwie jest wsuwane – pozwala to oszczędzić cenne chwile podczas dyżuru, gdy trzeba błyskawicznie przygotować się do operacji.

Przedstawione powyżej – a także wiele innych – typów obuwia medycznego można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych, np. tu: https://pantofelek-sklep.pl/pl/c/Obuwie-medyczne/2178493. Każdemu modelowi powinien towarzyszyć dokładny opis, dzięki czemu można upewnić się na przykład, w jakim stopniu buty są amortyzowane czy z jakich materiałów je wykonano.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.