Wiadomości z Tych

Nowe szanse w Tychach - jaki będzie rynek pracy w 2019?

  • Dodano: 2019-01-25 12:00

Położone w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego Tychy są jednym z największych miast województwa - liczą ponad 130 tysięcy mieszkańców, co pod tym względem plasuje je na 10. miejscu na Śląsku. Jak obecnie wygląda rynek pracy w Tychach? Kto ma największe szanse na zatrudnienie? Przedstawiamy aktualną sytuację oraz prognozy na rok 2019.

Charakterystyka rynku pracy w Tychach

Tyski rynek pracy charakteryzuje się niskim poziomem osób pozostających bez zatrudnienia - według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach, pod koniec listopada 2018 roku stopa bezrobocia w mieście wynosiła jedynie 2,5%, podczas gdy w analogicznym okresie odsetek osób bezrobotnych w całym województwie śląskim oscylował wokół 4,3%, zaś w kraju wynosił 5,7%.

W mieście dynamicznie rozwija się sektor piwowarski i motoryzacyjny, a do największych pracodawców należą Tyskie Browary Książęce oraz zakłady koncernów Fiat Chrysler Automobiles i General Motors Manufacturing Poland. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą również liczyć na oferty przedsiębiorstw zrzeszonych w działającej w Tychach podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W lokalnym urzędzie pracy oraz w serwisach internetowych nieustannie pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę w Tychach.


Zawody deficytowe i nadwyżkowe w Tychach

Według Informacji Sygnalnej za I półrocze 2018 roku, do profesji deficytowych zaklasyfikowano między innymi inżynierów elektryków, robotników przemysłowych i rzemieślników, kierowników do spraw produkcji przemysłowej, operatorów maszyn i wózków jezdnych, spedytorów czy betoniarzy. Lokalni pracodawcy poszukiwali również ankieterów, agentów nieruchomości i ubezpieczeniowych, właścicieli sklepów, operatorów urządzeń pakujących, a także pracowników działów kadr czy sprzedawców. Brakowało także pracowników sektora informatycznego, który w Tychach oraz całym województwie śląskim rozwija się bardzo prężnie. Do deficytowych profesji zaliczono między innymi techników sieci internetowych czy administratorów systemów komputerowych.

Z kolei do zawodów o zrównoważonym zapotrzebowaniu zaliczono kierowców w handlu detalicznym i hurtowym oraz tynkarzy. Mniejsze szanse na zatrudnienie w Tychach mieli natomiast ekonomiści, fryzjerzy, ogrodnicy, robotnicy wykonujący proste prace w budownictwie czy kierowcy samochodów osobowych i dostawczych. Do zawodów maksymalnie nadwyżkowych zaliczono z kolei m.in. inżynierów górnictwa i metalurgii, maszynistów kotłów parowych, a także techników medycznych i dentystycznych, kierowników do spraw HR czy instruktorów nauki jazdy.


Perspektywy rynku pracy w Tychach w 2019 roku

Z informacji udostępnionych przez Powiatowy Urząd Pracy w Tychach, a także z analizy ogłoszeń pojawiających się w lokalnych serwisach internetowych wynika, że w najbliższym czasie o pracę nie będą musieli martwić się przedstawiciele zawodów związanych ze sprzedażą oraz obsługą klienta, a także osoby mające doświadczenie w branży finansów i bankowości. Przedsiębiorstwa w Tychach szukają również pracowników fizycznych do działów produkcyjnych oraz osób do pracy w sektorze logistyki oraz dystrybucji.

1. http://tychy.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy/stopa-bezrobocia

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.