Wiadomości z Tych

Lampy ogrodowe – Twój sposób na rozświetlenie posesji

  • Dodano: 2017-07-24 14:00

Lampy ogrodowe oraz inne rodzaje oświetlenia zewnętrznego dodadzą uroku każdemu ogrodowi. Mogą one stanowić naturalną ozdobę letnich wieczorów spędzony we dwoje na przydomowym tarasie oraz organizowanych w ogrodzie przyjęć z przyjaciółmi. Jednak zanim udamy się do hurtowni elektrycznej, warto wybrać odpowiedni rodzaj oświetlenia i właściwie je rozplanować.

Jak prawidłowo oświetlić ogród? Rodzaje lamp ogrodowych a elementy przestrzeni

Równie ważne co wybór lampy ogrodowej jest odpowiednie rozplanowanie zewnętrznego oświetlenia. Powinniśmy się przy tym kierować nie tylko względami estetycznymi, lecz także ogólnie przyjętymi zasadami bezpieczeństwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do poradników hurtowni elektrycznej Alkan. Sprawdź, jakie oświetlenie najlepiej pasuje do określonych elementów posesji.

 

Wejście do domu

Oświetlamy zarówno drzwi wejściowe jak i furtkę. W tym przypadku sprawdzą się światła naścienne bądź reflektory. Nieocenione mogą okazać się również ogrodowe lampy z czujnikiem ruchu. W tym przypadku należy pamiętać o ich odpowiednim wyregulowaniu, aby nie włączały ich przechodzące w pobliżu zwierzęta.

 

Ścieżki

Wszystkie ogrodowe ścieżki powinny zostać jednolicie oświetlone. Najlepiej, gdy światło pada na oba brzegi drogi, dzięki czemu poruszanie się po zmroku nie przynosi większych trudności – chodzimy wówczas prosto po wyznaczonych światłem szlakach. Warto zadbać, aby lampy nie oślepiały przechodzących. Niezwykle istotne jest również solidne oświetlenie schodów – każdy niedoświetlony stopień to potencjalna pułapka.

 

Rośliny

Dla uzyskania najbardziej intrygujących efektów, podświetlenie roślin należy zaplanować od dołu bądź bezpośrednio od góry. W tym zadaniu pomogą nam również regulowane oprawy, dzięki którym można swobodnie eksperymentować z kątem padania światła. Do iluminacji roślin sprawdzają się także mobilne słupki solarne. Najlepiej wybrać kilka najciekawszych kształtem i formą roślin i metodą prób i błędów zaaranżować ich ekspozycję. Sprawdzą się tu rośliny wieloletnie, krzewy oraz niewielkie drzewa.

 

Taras i weranda

Gdy nasz ogród stanowi miejsce idealne na przyjęcia czy wieczorne grillowanie, jego oświetlenie wymaga pewnej pragmatyczności. Tu przydadzą się punktowe reflektory, które umieścimy w strategicznych miejscach. Sprawdzą się również lampy przypominające lampiony, światła do zawieszenia nad tarasowym stołem czy też słupki ogrodowe rozmieszczone na trawniku. Ważne, aby światło wydobywało z mroku kilka płaszczyzn – podłoże, aby widzieć, gdzie się idzie, blaty, aby wygodnie przygotowywać na nich posiłki czy grać w gry planszowe oraz twarze osób siedzących przy stole. Jednocześnie oświetlenie nie może nikogo oślepiać, dlatego warto zadbać o odpowiednie rozproszenie.

 

Zbiorniki wodne

Jeśli posiadamy niewielki staw, oczko wodne bądź fontannę, nie wahajmy się eksperymentować z ich oświetleniem! Na podświetlonej tafli wody w ciągu nocy z pewnością pojawią się fantazyjne cienie okolicznych roślin, co nada naszemu ogrodowi nieco tajemniczej magii. Skorzystać można również z lamp zainstalowanych na dnie zbiornika bądź takich, które pływają po jego powierzchni.

Publikacja: insane.agency

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.