Wiadomości z Tych

Krzesła biurowe - profilaktyka dla zdrowia

  • Dodano: 2018-04-24 07:15, aktualizacja: 2018-04-24 07:24

Większość osób prowadzących siedzący tryb życia skarży się na bóle kręgosłupa i inne dolegliwości zdrowotne. Lekarze zalecają więcej ruchu po pracy, jednak zamiast leczyć, można zapobiegać. W jaki sposób? Wystarczy postawić na ergonomiczne krzesło biurowe. Na które jego funkcje należy zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu?

Ergonomiczne krzesła biurowe

Im większa możliwość regulacji poszczególnych parametrów krzesła, tym lepiej. Dzięki temu bowiem istnieje możliwość pełnego dopasowania ich do indywidualnych potrzeb użytkownika. Każdy z nas jest inny, więc potrzebuje nieco innego krzesła. Oznacza to, że im więcej jest możliwości regulacji, tym krzesło jest bardziej ergonomiczne i zapewnia większy komfort siedzenia.

Obowiązkowe elementy regulacji krzesła biurowego to: oparcie, podłokietniki oraz siedzisko. Dobrze, żeby krzesło było stabilne, dlatego pięcioramienna baza to wymagane minimum, aby każdy użytkownik – bez względu na swoją wagę – czuł się podczas siedzenia bezpiecznie. Wszystkie krzesła biurowe powinny być też wyposażone w regulowane uwypuklenie, które można ustawić na wysokości odcinka lędźwiowego.

Prawidłowe ustawienia parametrów krzeseł biurowych

Wysokość siedziska powinna być ustawiona tak, aby nogi mogły pozostać zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni.

Zadaniem podłokietników jest stałe podtrzymywanie rąk. Dzięki możliwości ich regulacji można zmieniać wysokość podłokietników i swobodnie dopasowywać ją do aktualnie wykonywanej czynności.

W przypadku oparcia krzesła kluczowy jest jego kształt – oparcie powinno być wyprofilowane jak litera S, co więcej konieczne jest też regulowane podparcie w odcinku lędźwiowym, aby móc je swobodnie dopasować do potrzeb osoby o każdym wzroście. Często zalecane jest też, aby oparcie było aktywne (nachylało się do przodu i do tyłu wraz z ruchami użytkownika).

Kolejna sprawa to siedzisko, które musi mieć odpowiednią wielkość, ważne jest to, aby kolana były poza siedziskiem, ponieważ w przeciwnym wypadku będą się bardziej męczyć.

Większy komfort pracy

8-godzinna praca przy komputerze niezwykle obciąża kręgosłup, dlatego krzesło biurowe dopasowane do indywidualnych potrzeb danego użytkownika jest elementem, który zapewnia każdemu pracownikowi wygodę, co ma duży wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Nie musi on już przerywać pracy ze względu na ból pleców czy głowy. Nie musi też martwić się brakiem koncentracji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.