Wiadomości z Tych

Kino domowe w salonie - jaki telewizor wybrać?

  • Dodano: 2019-05-28 18:30

Jak wybrać telewizor do salonu, dzięki któremu oglądanie filmów będzie równie przyjemne co seans w kinie? Podpowiemy Ci, na jakie parametry zwracać uwagę! Zobaczysz też, które modele telewizorów są najchętniej wybierane przez osoby przygotowujące się do urządzenia w salonie prywatnej sali rodem z nowoczesnego kina.

Jak duży powinien być telewizor do kina domowego?

Jak sama nazwa wskazuje, kino domowe powinno zapewniać warunki rodem z sali kinowej. Jednym z głównych kryteriów jest zatem wielkość ekranu. Jak ją dobrać? Weź miarkę - budowlaną lub krawiecką - i zmierz odległość pomiędzy kanapką lub fotelem, na którym siedzisz podczas oglądania telewizji, a miejscem, w którym ma stanąć telewizor.

Poniżej znajduje się rozpiska właściwych odległości ekranu do od miejsca siedzącego:

- telewizor 32-calowy powinien stać w odległości 1,25-2,75 metra od siedziska (chętnie wybierany model to: Lin 32LHD1510),

- telewizor 40-celowy może stać w odległości 1,60-2,30 m od foteli (chętnie wybierany model to: Samsung UE40NU7112K),

- telewizor 43-calowy dobrze ogląda się z odległości 1,70-3,40 m (chętnie wybierany model to: Samsung UE43NU7472),

- telewizor 49-calowy można kupić przy odległości od kanapy 1,95-3,90 m (chętnie wybierany model to: Sony KD-49XF7005),

- telewizor 55-calowy nie powinien stać bliżej niż 2,20 m od kanapy (chętnie wybierany model to: Philips 55PUS6703/12),

-telewizor 65-calowy ma minimalną odległość od foteli 2,60 m (chętnie wybierany model to: Samsung QLED QE65Q67RAT).

Zobacz najnowszy ranking telewizorów 55 cali, aby znaleźć model odpowiedni do salonu z siedziskami oddalonymi od ekranu o maksymalnie 4,40 m.

Co warto wiedzieć o telewizorze do kina domowego?

Dawniej stawianie telewizorów na szafkach było wymogiem. Dziś niekoniecznie. Aby cieszyć się świetnym widokiem i nie musieć przeganiać kota lubiącego wskakiwać na stolik i zasłaniać telewizor, zawieś go na ścianie. Przekonaj się wcześniej, czy oglądany przez Ciebie model daje taką możliwość. Sprawdź rozstaw śrub mocujących (najczęściej w standardzie VESA) i dobierz odpowiedni uchwyt: tradycyjny, a może wysuwany?

Jeśli oprócz filmów na dużym ekranie chcesz wygodnie oglądać mecze piłkarskie i grać w gry na konsoli, znajdź telewizor z przygotowanymi do tych zadań trybami (tryb „gra”, tryb „sport”). Przy telewizorze wykorzystywanym do grania w gry warto zadbać o wyższą częstotliwość odświeżania - min. 100 Hz.

Technologia komunikacji bezprzewodowej - jaka i po co?

W nowoczesnych telewizorach do kina domowego spotkasz różne rodzaje transmisji bezprzewodowej. Przyjrzeliśmy się tym popularnym:

- Bluetooth umożliwia komunikację krótkiego zasięgu między dwoma urządzeniami mającymi ten moduł. Im wyższy standard modułu Bluetooth, tym szybszy transfer, lepsza stabilność połączenia oraz większy zasięg. Obecnie najkorzystniejszy jest Bluetooth 5,0 z zasięgiem aż 140 m!,

- Wi-Fi to najpopularniejszy sposób łączenia telewizora z innymi urządzeniami oraz internetem. Dzięki funkcji Wi-Fi Direct połączysz dwa sprzęty multimedialne bez pośrednictwa punktu dostępowego czy routera Wi-Fi,

- Miracast jest wartościowy dla osób, które chcą szybko i wygodnie przesyłać na telewizor treści ze smartfona czy tabletu. Transferowi podlegają zarówno obraz, jak i dźwięk,

- WiDi ma funkcjonalność zbliżoną do funkcji Miracast, przy czym tu treści przesyłane są z laptopów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.