Wiadomości z Tych

Jak wygląda mycie silosów?

  • Dodano: 2020-02-11 12:15

Silosy to ogromne, walcowate pojemniki do przechowywania różnorodnych materiałów. Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie tylko stojące konstrukcje, ale także zbiorniki, w których przewozi się na przykład składniki spożywcze, takie jak cukier czy mąka. Niezależnie od zastosowania, łączy je jedno: raz na czas konieczne jest ich czyszczenie. Sprawdzamy, jak to wygląda.

Ważne jest zachowanie bezpieczeństwa

Mycie silosów jest ważne ze względu na bezpieczeństwo sanitarne, zwłaszcza w przypadku tych służących do przechowywania żywności. Nie mniej ważna jest jednak ostrożność podczas czyszczenia silosów, niezależnie od tego, czy była w nich przechowywana żywność, czy substancje chemiczne. Jednym z częstszych zagrożeń jest ryzyko eksplozji lub wybuchu pożaru, ale niebezpieczeństwo może stanowić także skład powietrza w czyszczonym silosie. Na przykład zdarzają się wypadki zasłabnięć, a nawet śmierci w wypadku czyszczenia przez osoby niewykwalifikowane silosów, w których odbywała się fermentacja – wynika to z bardzo małej zawartości tlenu w takich zbiornikach. Dlatego czyszczenie silosów powinno się odbywać zawsze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, najlepiej przez wykwalifikowany personel.

Wpływ konstrukcji na czyszczenie silosów

Na to, jak sprawnie przebiega czyszczenie, ogromny wpływ ma konstrukcja silosów. Nowoczesne zbiorniki wykonuje się ze specjalnie wygładzanych materiałów, zwykle uwzględnia się ich docelową zawartość, a łatwość mycia jest brana pod uwagę już na etapie projektu. Czyszczenie silosów jest łatwiejsze, gdy nie zalega w nich osad czy resztki zawartości – dlatego stawia się na takie materiały, które są łatwe w czyszczeniu.

Nowoczesne silosy wymagają rzadszego czyszczenia dzięki stosowaniu udoskonalonych metod transportu materiału – dzięki temu ten, który najwcześniej znalazł się w zbiorniku, najwcześniej się z niego wydostaje, a resztki praktycznie nie zalegają. Jeżeli jednak czyszczenie silosów jest konieczne, najlepiej wezwać firmę specjalizująca się w tego typu pracach, taką jak https://makowskimis.eu/oferta/zbiorniki/. Gwarantuje to sprawne i bezpieczne przeprowadzenie prac, a więc minimalny przestój w pracy zakładu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.