Wiadomości z Tych

Jak kupić taniej mieszkanie z rynku wtórnego?

  • Dodano: 2023-01-24 12:30, aktualizacja: 2023-01-27 08:54

Szybko rosnące ceny nieruchomości, a zarazem niskie oprocentowanie lokat to rzeczywistość, w której Polacy żyją od wielu miesięcy. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić ze swoimi oszczędnościami, pomyśl, jak taniej kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Jedną z najciekawszych możliwości jest udział w przetargu mieszkaniowym. Co warto wiedzieć o mieszkaniach z przetargu?

Kto może wziąć udział w przetargach mieszkaniowych?

W przetargu na mieszkanie lokal może kupić każdy, kto spełnia warunki określone przez organizatora przetargu (np. jest osobą pełnoletnią, dostarczy niezbędne oświadczenia/dokumenty, wpłaci wadium). Jeśli organizator przetargu stawia przed uczestnikami dodatkowe wymagania, to powinien zawrzeć je w ogłoszeniu. Tak się dzieje w przetargach ograniczonych, w których udział mogą wziąć np. członkowie danej spółdzielni mieszkaniowej albo mieszkańcy danej gminy. Aby „powalczyć” o tańsze mieszkanie z rynku wtórnego, należy wpłacić wspomniane wadium, a dowód wpłaty okazać na żądanie komisji przetargowej.

Wadium w przetargach na mieszkania - co to?

Wadium to zazwyczaj równowartość 10% ceny wywoławczej nieruchomości, którą należy wnieść, aby potwierdzić zainteresowanie mieszkaniem z przetargu. Informacje o ostatecznym terminie i sposobie wpłaty wadium zawsze zawarte są w ogłoszeniu przetargu na mieszkanie.

Osoby fizyczne, którą chcą taniej kupić mieszkanie, często korzystają z możliwości przelania wadium na konto organizatora przetargu. Wówczas w ogłoszeniu należy odszukać zapis, który mówi o tym, jak powinien brzmieć tytuł przelewu. Niektórzy organizatorzy przetargów mieszkaniowych umożliwiają także wpłacanie gotówki, np. w kasie gminy.

Jeśli zwyciężysz, koszt zakupu mieszkania z przetargu zostanie pomniejszony o wpłacone wadium. Natomiast gdy Twoja oferta nie okaże się najwyższa, organizator zwróci Ci wadium w terminie, który został podany w ogłoszeniu. W przypadku osoby, która wygra przetarg, ale uchyli się od sfinalizowania umowy zakupu nieruchomości, wadium przepadnie.

Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach mieszkaniowych?

Komunikaty o przetargach na mieszkania znajdziesz w siedzibach i na stronach internetowych podmiotów, które mogą być ich organizatorami. Przetargi na mieszkania ogłaszają m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, urzędy gminy i spółki Skarbu Państwa. Ogłoszeń warto szukać zarówno na tablicach ogłoszeń w budynku urzędu, jak i na stronach internetowych. Łatwy dostęp do takich treści związany jest z wymogiem stawianym instytucjom samorządowym, który dotyczy konieczności umieszczania ogłoszeń o przetargach w BIP-ie, czyli Biuletynie Informacji Publicznej.

Jeśli nie zależy Ci na kupieniu taniego mieszkania dla rodziny, bo chcesz potraktować nowy lokal jak inwestycję, którą wyremontujesz i sprzedasz, możesz zastanowić się nad poszukiwaniem atrakcyjnych nieruchomości w ciekawych lokalizacjach nawet daleko od miejsca zamieszkania. Dotarcie do ogłoszeń o przetargach na mieszkania ułatwia śledzenie ogłoszeń na stronie Listaprzetargow.pl. Pod tym adresem znajdziesz ogłoszenia o przetargach na mieszkania, domy, garaże, lokale użytkowe i działki w całej Polsce.

Podsumowując, jeśli szukasz taniego mieszkania z rynku wtórnego, które zaspokoi Twoje potrzeby mieszkaniowe albo będzie inwestycją oszczędności, zainteresuj się przetargami mieszkaniowymi. Łatwy dostęp do ogłoszeń o przetargach w Internecie i atrakcyjne warunki udziału w przetargu to najważniejsze zalety, które warto wziąć pod uwagę.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.