Wiadomości z Tych

Ile będzie kosztować domowa produkcja alkoholu?

  • Dodano: 2024-01-09 12:45

Do niedawna produkcja alkoholu w domu była nielegalna, ale dzisiaj praktycznie każdy może się tym zająć, choć warto pamiętać, że pewne ograniczenia nadal obowiązują. Alkohol domowy jest bez wątpienia smaczniejszy i ma pewne pochodzenie, czy jednak opłaca się go robić?

Ile kosztuje sprzęt do destylacji?

Porządnie wykonana aparatura będzie kosztować co najmniej 1800-1900 złotych, a jeśli sprzęt ma mieć lepsze parametry i dodatkowe akcesoria, koszt nabycia destylatora zwiększy się o minimum kilkaset złotych. To sporo, więc nie jest to raczej zakup na raz, tylko do regularnej produkcji trunków, a do tego jeszcze należy doliczyć cenę surowca.

Czy chałupniczo wykonany sprzęt do destylacji wyjdzie taniej? Owszem, ale to bardzo pozorne oszczędności, bo zrobione na takiej aparaturze alkohole będą słabsze, o gorszym smaku, zanieczyszczone toksynami. Głęboki i szlachetny smak zapewni z pewnością aparatura miedziana, dostępna np. na dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54. Do wyboru są różne modele, o zmiennych parametrach i wielkości, a dla lepszego efektu można je wyposażyć w dodatkowe akcesoria jak reflux czy aromatyzator. Więcej o działaniu tego typu sprzętu https://dobrydestylator.pl/.

Jak legalnie kupić destylator?

Aparatura do bimbru jest dostępna legalnie w sklepach. Nie ma obowiązku zgłaszania jej zakupu. Destylator najwygodniej będzie zamówić online, wybierając odpowiedni model razem z akcesoriami. Rozpoczęcie produkcji jest możliwe od razu, natomiast pamiętajmy, że własna produkcja alkoholu w domu z własnych nastawów, wciąż podlega prawnym obostrzeniom.

Jaki surowiec jest potrzebny do produkcji alkoholu

Sam sprzęt oczywiście nie wystarczy. Niezbędny jest także nastaw lub zacier, w zależności od tego, co ma być produktem końcowym. Nastaw to inaczej roztwór owocowy lub cukrowy, o dowolnie przygotowanym składzie według autorskiej receptury. Nastaw często jest mylony z zacierem, choć to zupełnie inny produkt – zacierem jest roztwór na bazie zbóż lub ziemniaków. Smak alkoholu można zmieniać przeróżnymi dodatkami jak skórki owoców, botaniki oraz zioła.

Składniki do produkcji alkoholu są łatwo dostępne i można je kupić w sklepie bądź na targu, jak najbardziej można też wykorzystywać plony ze swojego gospodarstwa albo przydomowego ogródka. Bardzo ważne jest jednak, aby do produkcji alkoholu używać surowca wysokiej jakości – absolutnie nie powinny być to bezwartościowe odpady produkcyjne, popsute czy nadgniłe owoce oraz zboża, przeterminowane przetwory, etc., ponieważ ich użycie negatywnie wpłynie na jakość robionego alkoholu.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.