Wiadomości z Tych

Czym się wyróżnia internet światłowodowy? Czy warto go mieć?

  • Dodano: 2019-03-04 13:15

Jeszcze w ubiegłym wieku kable miedziane nie miały żadnej konkurencji. Były stosowane w zasadzie wszędzie, ale teraz to się zmienia. Wypierają je zaawansowane technologicznie kable światłowodowe. Są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w medycynie. Jednak to, z czym kojarzymy je najczęściej, to internet światłowodowy.

Kable światłowodowe różnią się zarówno pod względem budowy, jak i sposobu przekazu danych. W przeciwieństwie do kabli miedzianych nie mają miedzi ani innych metali. Są wykonane z włókien szklanych i tworzyw sztucznych, a dane przekazywane są światłem. Wiąże się to z wieloma zaletami.

Zalety internetu światłowodowego

Ponieważ do przesyłu danych używa się światła, prędkość jest wręcz nieograniczona. Trudno jest przechwycić je osobom niepowołanym, poza tym nie trzeba się obawiać, że pojawią się zakłócenia. W przeciwieństwie do kabli miedzianych nie ma ryzyka niszczenia przez działanie czynników atmosferycznych. Niemal do zera maleje ryzyko awarii. Warto też zwrócić uwagę na same kable, które są znacznie lżejsze i cieńsze, a ponadto zużywają znacznie mniej energii. Jedyną wadą, o jakiej można mówić to, że nie wszędzie jeszcze jest dostęp do internetu światłowodowego, do tego dochodzi nieco wyższy abonament.

Czy potrzebujemy tak szybkiego internetu?

Każdego dnia pobiera się i wysyła coraz więcej danych. Mało tego, te, które są dostępne w sieci, mają coraz wyższą jakość, co z kolei wiąże się z koniecznością dobrej przepustowości łącza. Kiedyś posiadanie 4 Mb/s w domu, było szczytem marzeń, teraz zdecydowana większość użytkowników korzysta z prędkości co najmniej 10 Mb/s. To o czymś świadczy. Większa prędkość internetu jest coraz bardziej pożądana, więc pomimo wzrostu ceny, umowę na internet światłowodowy podpisuje coraz więcej osób.

Skąd wiedzieć, że jest dostępny?

Internet kablowy jest dostępny w niemal całej Polsce. Niestety w przypadku internetu światłowodowego nie wygląda to tak prosto i nie każdy może z niego skorzystać. Dla operatorów położenie kabli tego typu wiąże się z bardzo dużym kosztem. Nie zmienia to faktu, że corocznie ich zasięg się powiększa. Co roku więcej polskich miast ma dostęp do internetu światłowodowego i można przewidywać, że dostęp będzie jeszcze łatwiejszy.

Zanim podpisze się umowę na dostawę internetu, jakiegokolwiek typu, porównuje się szybkość łącza i koszt abonamentu. W przypadku internetu światłowodowego jest dodatkowa trudność, bo trzeba znaleźć firmy, które w ogóle mają go w ofercie. Najszybszym sposobem na to, żeby zweryfikować dostępność tej usługi, jest zajrzenie do porównywarki ofert. Przykładem jednej z nich jest PanWybierak.pl. Korzystanie z zamieszczonego filtra jest całkowicie bezpłatne, a można zaoszczędzić dużo czasu i energii. Za pomocą paru kliknięć, można zweryfikować, jacy dostawcy świadczą usługi na konkretnej ulicy. Od razu dostaje się wgląd do wszystkich możliwych opcji internetu. W tym można sprawdzić, który z operatorów dostarcza internet światłowodem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.