Wiadomości z Tych

Czym powinny charakteryzować się okna energooszczędne?

  • Dodano: 2020-02-14 08:45, aktualizacja: 2020-02-14 08:47

Przy zakupie czy też budowie domu, szczególną uwagę zwracamy na energooszczędność. Nie chcemy przecież przepłacać za coś, co możemy mieć w o wiele niższej cenie. Najwięcej ciepła z budynku ucieka przez okna - to między innymi na nich powinniśmy skupić naszą uwagę. Energooszczędne okna w ostatnim czasie znacznie zyskały na popularności - dowiedz się, czym powinny się charakteryzować.

Przenikanie ciepła przez szybę

W kwestii energooszczędnych okien, duże znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła przez szybę. Oczywiście powinien on być znacznie niższy niż w przypadku standardowych okien. Niektóre firmy mogą sprzedawać okna jedynie z pozoru nazywane energooszczędnymi - warto więc przyjrzeć się dokładnym parametrom, zanim zdecydujemy się na zakup.

Warto wspomnieć, że najniższą wartość współczynnika Ug mają przeszklenia z przestrzenią międzyszybową wypełnioną kryptonem - Ug = 0,3 m2*K.

Przenikanie ciepła przez ramę okna

Przy zakupie energooszczędnych okien znaczenie ma nie tylko przenikanie ciepła przez szybę, ale także przez ramę okna. Najczęściej współczynnik ten zależy od szerokości i grubości profilu, a także materiału, z jakiego dana rama została wykonana. Dużą popularnością cieszą się tzw. "ciepłe ramki". Charakteryzują się one przede wszystkim mniejszym przewodzeniem ciepła niż chociażby ramki aluminiowe. 

Odpowiednia konstrukcja okna

Oprócz współczynnika Ug, znaczenie ma również konstrukcja okna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli okien energooszczędnych, jednak nie wszystkie sprawdzają się tak samo dobrze. W oknach energooszczędnych nierzadko stosowane jest potrójne oszklenie. Wówczas warto zwrócić uwagę na to, czy pomiędzy taflami szkła znajduje się gaz szlachetny. Dodatkowo montowane między szkłami ramki ograniczają przewodzenie ciepła.

W oknach energooszczędnych stosuje się również powłokę niskoemisyjną, której zadaniem jest przepuszczanie do wnętrza domu krótkofalowych promieniowań słonecznych oraz odbijanie promieniowań które pochodzą chociażby z domowych grzejników czy nawet z oświetlenia. 

Montaż to podstawa

Decydując się na zakup okien energooszczędnych, musimy pamiętać o tym, że wybór odpowiednich okien nie będzie miał wcale znaczenia, jeśli zostaną one nieprawidłowo zamontowane. Odpowiednie parametry czy konstrukcja nie zapewnią nam właściwej izolacji cieplnej - dopiero w parze z prawidłowym montażem będzie to w ogóle dla osiągalne. 

Dużą popularnością cieszy się tzw. "ciepły montaż", do którego wykonania wykorzystuje się paroszczelną taśmę okienną, której zadaniem jest zapobieganie dostawaniu się pary do szczeliny między oknem a murem. Co ciekawe, ciepły montaż również wydłuża żywotność okien. 

Może wydawać się dziwne, że montaż ma takie znaczenie. Prawda jest jednak taka, że lepiej zakupić okna średniej jakości, ale odpowiednio je zamontować, niż wybrać lepsze i popełnić jakiś błąd. Montaż jest naprawdę podstawą - żadne okno nie spełni swojej roli jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowane.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.