Wiadomości z Tych

Co wpływa na sytuację na rynku nieruchomości w Tychach?

  • Dodano: 2017-11-30 14:00

Cena metra kwadratowego mieszkania w Tychach jest niższa niż w Katowicach, a to oznacza, że stanowią one doskonałą bazę dla pracujących w stolicy Górnego Śląska. Tychy mają ogromny potencjał inwestycyjny, a dzięki dużej ofercie i przystępnym cenom zainteresowanie kupnem mieszkania w tym mieście jest ogromne. To jednak nie wszystkie czynniki wpływające na niemal doskonałą sytuację na tyskim rynku nieruchomości. Co jeszcze ją kształtuje?

Położenie blisko Katowic, stolicy Konurbacji Górnośląskiej i jednego z lepiej rozwiniętych miast Polski, sprawia, że sytuacja na rynku nieruchomości w Tychach jest bardzo dobra. Niewątpliwie przyczynia się również do tego bardzo niskie bezrobocie w mieście, które jak podaje Urząd Pracy w Tychach, we wrześniu 2017 roku utrzymywało się na poziomie 3 proc., co określane jest jako fenomen w skali kraju. Ostatni raz tak niskie bezrobocie odnotowano w 2008 r., ale najistotniejsze jest to, że w ciągu zaledwie kilku lat liczba osób pozostających bez pracy spadła o połowę – czytamy w Tychy.pl. Jak to się ma do rynku mieszkaniowego? – Pamiętajmy, że sytuacja na rynku pracy danego miasta czy regionu wpływa bezpośrednio na lokalny rynek nieruchomości – wyjaśnia ekspert. - Duża liczba miejsc pracy i niskie bezrobocie powodują, że ludzie ściągają do Tychów, a to z kolei oznacza duży popyt na mieszkania. Tychy mają ogromny potencjał dla inwestycji mieszkaniowych, co dostrzegli już parę lat temu deweloperzy - podkreśla.

Praca u podstaw

Właściwie trudno znaleźć okres w historii Tychów, w którym lokalny rynek nieruchomości miewałby się gorzej. Bliskość Katowic niemal zawsze zapewniała Tychom duży popyt na mieszkania. Z drugiej strony ceny za metr kwadratowy nie należały tu do najniższych, ale wciąż były bardziej przystępne niż te w samych Katowicach. Połączenie katowickiej pensji z kosztami życia w Tychach było i jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Nie zapominajmy, że Konurbacja Górnośląska jest doskonale skomunikowana, więc dojazd do pracy w innym mieście nie stanowi większego problemu. Warto również podkreślić, że same Tychy mają wiele do zaoferowania na rynku pracy. Działają tu m.in. Tyskie Browary Książęce należące do Kompani Piwowarskiej. 

Duża zależność pomiędzy rynkiem pracy a rynkiem nieruchomości w Tychach widoczna była już kilka lat temu. W 2008 r., w którym przypadał jeden z największych kryzysów na polskim rynku mieszkaniowym, o którym pisał BusinessInsider, Tychy go właściwie nie odczuły. Między 2008 a 2010 r. ceny nieruchomości w Tychach należały do jednych z najwyższych na Śląsku – śr. 3516 zł za mkw. Więcej za mieszkanie płaciliśmy tylko w Katowicach – ok. 3666 zł za mkw. Niewielki kryzys widoczny był wyłącznie w liczbie oddanych mieszkań. Jak wynika z raportu Instytutu Nauk Społeczno-Ekonomicznych, w 2009 r. na 1000 mieszkańców oddanych zostało 3,2 mieszkania, zaś już w 2011 r. było to 1,5 mieszkania na 1000 mieszkańców. Zwiększyła się jednak powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych oddanych do użytku w tym okresie o 6 proc. 

Co roku nowy rekord

- W 2014 r. nastąpiło odbicie na rynku nieruchomości w Polsce. Uruchomione zostały programy rządowe, które miały zachęcić Polaków do inwestowania w nieruchomości – wyjaśnia ekspert ds. nieruchomości z KtoryEkspert.pl – Zaczęło powstawać więcej mieszkań i wzrosło też zainteresowanie ich zakupem. To spowodowało, że również ceny za metr kwadratowy poszły w górę – dodaje. W roku tym w woj. śląskim do użytku oddano 9749 mieszkań – wynika z raportu Efekty Budownictwa Mieszkaniowego w 2014 r. W kolejnym roku mieszkań oddanych do użytku w Śląskiem było już 10152, a Tychy znalazły się wśród 7 powiatów, które zanotowały największą liczbę oddanych lokali mieszkalnych w 2015 r. – podaje raport  „Budownictwo mieszkaniowe w woj. śląskim w 2015 r.”

W 2016 r. w całym województwie przybyło ponad 11 tys. nowych mieszkań, ale Tychy zanotowały spadek o prawie połowę względem roku poprzedniego, czytamy w raporcie „Budownictwo mieszkaniowe w woj. śląskim w 2016 r.” – W 2016 r. do programu „Mieszkanie dla Młodych” włączone zostały również lokale z rynku wtórnego. To wpłynęło na nieco niższą liczbę mieszkań oddanych do użytku w Tychach – przyznaje ekspert. – Warto jednak podkreślić, że zmiana ta nie spowolniła inwestycji na rynku deweloperskim w województwie, ponieważ w 2016 r. wydano ponad 14 tys. pozwoleń na budowę kolejnych mieszkań.

Obecny rok jest dla tyskiego rynku nieruchomości równie udany. Spośród wszystkich ogłoszeń nieruchomości w woj. śląskim, aż 8 proc z nich dotyczyło mieszkań w Tychach. Więcej miały tylko Katowice, co potwierdza, że Tychy są w czołówce śląskich miast, gdzie popyt na mieszkania jest największy – co opisuje „Puls Biznesu”. Najniższe bezrobocie w historii miasta powoduje, że Tychy są atrakcyjnym miejscem do życia. Dopóki sytuacja na rynku pracy będzie rysować się tak kolorowo, możemy mieć gwarancję, że tyski rynek nieruchomości również będzie się rozwijał.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.