Wiadomości z Tych

Co to jest skitour i jakiego sprzętu będziesz potrzebował do jego uprawiania?

  • Dodano: 2020-10-22 14:00

Będąc na nartach albo w towarzystwie narciarzy usłyszałeś nazwę skitour i zastanawiasz się co to pojęcie oznacza? Niezależnie od Twoich powodów zainteresowania tym tematem jesteś w dobrym miejscu, aby dowiedzieć się co nieco o skiturze i może zainteresujesz się nim na tyle aby zacząć uprawiać ten sport?

Co to jest skitour

Prosty zbitek słów „ski” i „tour” pozwala nam po części odpowiedzieć, na czym polega skitour, w Polsce często pisany jako skitur. Jest to wędrówka górska połączona z narciarstwem w szczególności zjazdowym i biegowym. Moda na tego typu aktywność jak to zazwyczaj bywa przybyła do nas z zachodu i można powiedzieć, że wciąż jest świeża i niezakorzeniona. Powodów, dla których wciąż mało osób praktykuje skitour jest kilka, ale myślę, że za główne należy uznać wygodę, mały nakład promocyjny oraz słabe zimy które sprawiały, że praktycznie tylko wybrane stoki były ośnieżone.

Skitour jest dość rozbudowany zagadnieniem dzielącym się na kilka podkategorii, ale w pierwotnym założeniu chodzi o to, aby omijać ztłoczone stoki, kolejki do wyciągów i pobyć bliżej natury. Taka turystyka jest idealna dla ludzi w każdym wieku, tutaj nie skupiamy się na adrenalinie płynącej ze zjazdów, a obcowaniu z górami i napotkaną przyrodą.

Pozostaje kwestia dostępność szlaków bądź miejsc nieprzetartych, które nadadzą się do skituru. Ogólnie można przyjąć zasadę, że większość szlaków turystycznych dostosowanych do pieszych wędrówek nada się do uprawiania skituringu. Większość polskich gór doskonale nadaje się do wędrówek na nartach.

Wybierając się w Bieszczady możesz zahaczyć o Małe Jasło by odbyć 15 kilometrową wycieczkę, która zajmie około 6 godzin. Idealnym rejonem do spędzania czasu na narciarskich wycieczkach są Sudety oferujące wiele ciekawych szlaków. Oczywiście również w Tatrach znajdziesz wiele szlaków, o których nie myślałeś do tej pory jak o szlakach które można przemierzać na nartach.

Niezależnie, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, żeby nie wyruszać w trasę bez przygotowania sprzętowego i fizycznego. Kondycja odgrywa tu istotną rolę, skitour jest zdecydowanie większym wysiłkiem kalorycznym od narciarstwa zjazdowego.

Sprzęt potrzebny do uprawiania skituringu

Jakby to nie zabrzmiało banalnie, podstawą każdego narciarza są narty, a te w skiturze różną się nieco od typowych nart zjazdowych. Narty skiturowe muszą być lżejsze oraz bardziej miękkie od zjazdówek. Istotną kwestią jest szerokość nart, która jest istotnie większa i pozwala zachować lepszą stabilizację, ale jednocześnie ogranicza promień skrętu. Im mniej doświadczona osoba zakłada takie narty tym większy skręt będzie wykonywać, dlatego przed rozpoczęciem przygody ze skiturem polecamy kilka sesji z nartami zjazdowymi.

Narty skiturowe Volkl VTA80 LITE FLAT będą stanowić dobrą inwestycję, dla każdego fana skitouru. Ten model nart Volkl charakteryzuje się nawet 20-30% mniejszą wagą od nart konkurencji. Natomiast narty skiturowe Atomic Backland 78W spełnią wymagania fanek skialpinizmu rozkochanych w licznych podejściach.

Kolejnym elementem wymagającym zakupu są buty skiturowe najlepiej uznanych marek jak Atomic, Tecnica czy Salomon. Na temat wyboru odpowiednich butów skiturowych można by stworzyć, osobny artykuł więc, polecamy skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie ze sklepu narciarskiego Ski-Sport.

W przypadku bardziej ambitnych wypraw przydadzą się foki stiurowe, które stawiają opór przed ślizganiem nart w dół co ułatwia pokonywanie stromych podejść.

O ile jazda ze stoku bez kijków narciarskich jest możliwa, o tyle ciężko wyobrazić sobie skitour bez kijków narciarskich. Tutaj należy głównie zwracać uwagę na długość kijków, a najlepsze będą takie które posiadają możliwość regulacji.

Jeżeli choć trochę rozpaliliśmy w Tobie chęć przemierzania górskich szlaków z dala od dobrze znanych stoków narciarskich to czekamy na Ciebie w naszym sklepie narciarskich Ski-Sport. Jesteśmy do Twojej dyspozycji doradzimy, pomożemy i wskażemy ciekawe miejsca do rozpoczęcia przygody typu skitour, zapraszamy!

https://www.skisport.com.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.