Wiadomości z Tych

Co pracownikowi daje wolontariat?

  • Dodano: 2019-05-17 15:15

Wolontariusz wykonuje swoje obowiązki nieodpłatnie. Jednak nie znaczy to, że jego zaangażowanie nie zaowocuje w przyszłości. Podejmując taki rodzaj aktywności, można osiągnąć o wiele więcej niż rówieśnicy, którzy szczycą się zarobkami. To okazja, aby poznać branże, siebie i nawiązać znajomości. Najważniejsze jest zaangażowanie, chęci i czas.

Doświadczenie

To chyba najważniejsza korzyść płynąca z odbycia bezpłatnych praktyk. Tego właśnie oczekują wszyscy pracodawcy. Wolontariusze angażują się w projekty i działania. Przy okazji uczą się pracy w grupie, rozwijają swoje talenty i zdolności interpersonalne. Co więcej, stażyści mają okazję uczestniczyć w kursach oraz szkoleniach. To zwiększa ich szanse na rynku pracy -  mogą przebierać w najlepszych ofertach zatrudnienia.

Wiedza

Oprócz angażowania się w konkretne zadania, można wiele nauczyć się od przełożonych i ekspertów. Wszystkie obowiązki wolontariusze wykonują pod czujnym okiem doświadczonych kolegów. Dzięki pilnej obserwacji mają możliwość poznać realia, branżę i wszystkie mechanizmy, które nią rządzą. To daje ogromną przewagę nad innymi kandydatami. Na podstawie zdobywanej wiedzy łatwiej stawiać sobie cele i podejmować decyzje, bo wiadomo, co jest naszą mocną stroną i jakie są nasze zawodowe zainteresowania.

Różnorodność

Propozycji bezpłatnego wolontariatu jest mnóstwo i obejmuje aktywności w różnych dziedzinach. Coś dla siebie można znaleźć np. w urzędzie pracy, ale też w Internecie, bo chociażby za pośrednictwem serwisu pracuj.pl. Oczywiście panuje powszechne przekonanie, że bezpłatne wolontariaty to tylko parzenie kawy, ale wystarczy bardziej się przyjrzeć ofertom, żeby wiedzieć, czego się spodziewać. Niezależnie od tematyki wolontariatu na pewno dostaniemy też potwierdzenie jego odbycia.

Znajomości

Poza wiedzą merytoryczną zdobytą podczas szkolenia, trzeba też mieć trochę czasu, aby poznać specjalistów, pytać ich o wszystko oraz szukać oparcia. Przy odrobinie szczęścia można także przenieść kontakty na grunt prywatny, co pozwoli na swobodniejszą komunikację i  utrzymywanie tych relacji nawet już po zakończeniu wolontariatu.

Aktywność

Niektórym nie wystarcza nauka i spotkania ze znajomymi czy drugą połówką, więc angażują się w różne dodatkowe zajęcia, wśród których może pojawić się wolontariat Być może chcą też poczuć się potrzebni i niespecjalnie zależy im na korzyściach finansowych. W ramach takiej aktywności można czuć się spełnionym, wyznaczyć cele i robić długofalowe plany na przyszłość, a przy okazji efektywnie wykorzystywać czas.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.