Wiadomości z Tych

Buty do biegania - jak wybrać?

  • Dodano: 2018-06-29 15:30

Sezon w pełni i nareszcie zapadła decyzja, by zacząć biegać na poważnie? Najwyższy czas zacząć poszukiwania butów specjalnie do tej aktywności. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

Prawidłowo dobrane obuwie sportowe to klucz do właściwie przeprowadzanych treningów i zminimalizowanie ryzyka kontuzji, które często zniechęcają nas do kontynuowania aktywności fizycznej. Przede wszystkim, musimy dowiedzieć się, jakie posiadamy stopy! Specjaliści uznają trzy typy: pronator, supinator i neutral. Pronacja jest fizykalną miarą tego, jak stawiamy stopę do wewnątrz w trakcie chodu lub biegu. Choć każdy z nas ma większą lub mniejszą pronację, to właściciele stóp o takiej budowie najczęściej mają płaskostopie, co powoduje zaburzenie mechanizmu pochłaniania przez stopę wstrząsów. Odpowiednie obuwie dla pronatorów to takie, które posiada stabilizację, jest stosunkowo sztywne, kontroluje ruch stopy i pozwala ją odciążyć od wewnętrznej części, aby podczas biegu nie przechylała się do środka (m.in. model New Balance Fresh Foam Vongo v3 lub MPRSMBY2).

Supinacja to mechanizm odwrotny do pronacji, czyli kładzenie zbyt dużego nacisku na zewnętrzną powierzchnię stopy. Najczęściej wiąże się to z dużą wysokością i sztywnością podbicia, co powoduje spore wstrząsy w trakcie podnoszenia stóp w biegu. Supinatorzy powinni wybierać miękkie obuwie, pozwalające na swobodny ruch, tzw. neutralne o mocnej amortyzacji (cushioned) podczas ruchu.

Biegacze o stopach neutralnych stawiają je całkowicie prawidłowo, a ciężar ich ciała rozkłada się równomiernie od pięty aż do palców. To komfortowa sytuacja, gdyż takie osoby mogą stosować obuwie sportowe o cechach amortyzujących wstrząsy, ale bez stabilizacji.

Oprócz kształtu stopy ważne są również informację związane z tym, jak doświadczonymi biegaczami jesteśmy, jak duże dystanse pokonujemy w ciągu tygodnia, czy nasze bieganie służy jedynie rekreacji, a może jest wstępem do uczestnictwa w zawodach, ile ważymy i jakie są nasze preferowane trasy biegowe. Szczególnie ważna jest ta ostatnia informacja, gdyż decyduje o wyborze obuwia. Entuzjaści leśnych ścieżek powinni zdecydować się na obuwie trailowe (np. New Balance z serii MT), idealne na miękki i nierówny teren. Posiadają twardą podeszwę i mocny bieżnik, stabilizując stopę. Biegacze miejscy celują w buty przeznaczone do chodników, asfaltu i równych nawierzchni. Ich cechami charakterystycznymi są lekkość i elastyczność.

Obecnie w sklepach sportowych mamy pełen wachlarz możliwości. Przy inwestycji w najlepszej jakości obuwie warto sprawdzić dostępne promocje, a w skutecznym obniżeniu ceny pomogą nam kody rabatowe, dostępne na AleRabat.com.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.