Wiadomości z Tych

Assessment center w rekrutacji

  • Dodano: 2018-08-09 13:30

Analiza Twojego Curriculum Vitae i listu motywacyjnego, standardowa rozmowa o pracę czy zmiana ojczystego języka na język obcy, to nie wszystkie metody weryfikacji potencjalnych pracowników. Zapoznaj się z assessment center, zaawansowanym pomocnikiem pracodawcy.

Czym jest?

Assessement center, tłumaczone jako ośrodek oceny - to inaczej proces, podczas którego aplikujący poddany zostaje szeregowi specjalnie opracowanych zadań. W czynności te zaangażowani są wyszkoleni do tego asesorzy. Ma to na celu jak najlepsze dopasowanie ubiegającego się o pracę, do specyfiki obejmowanego stanowiska. Faktycznie, do dzisiaj, pomimo wytworzenia sztucznych warunków próby, nie wymyślono lepszej i skuteczniejszej metody. Sprawdzenie Twoich umiejętności będzie zahaczało o wiele dziedzin, lecz przede wszystkim, o kompetencje miękkie.

Działanie w pojedynkę

W skład assessment center wchodzą zadania przeznaczone do indywidualnego wykonania, jak i do opracowania ich w grupie. Sztandarowymi przykładami, z którymi często możesz spotkać się podczas rekrutacji, są odgrywanie scenek czy polecenie przygotowania krótkiej prezentacji. Inscenizacja negocjacji, bądź problematycznej wymiany zdań, odbywana jest z udziałem przeszkolonego aktora moderującego dialog. Wygłoszenie mowy publicznej zweryfikuje Twoje radzenie sobie ze stresem, kulturę słowa i panowanie nad grupą. Do trudniejszych zadań należy, tak zwane, poszukiwanie faktów. Zostajesz zapoznany z danym przypadkiem, który musisz zrozumieć i wyjaśnić, a także zdecydować co zrobić. Możesz posiłkować się zadawaniem pytań, lecz czas na nie również jest określony.

Praca w grupie

Możesz zostać także poproszony o rozwiązywanie zadań w gronie innych ubiegających się o to stanowisko. Przykładem na współpracę, a jednocześnie sprawdzenie jednostkowych zdolności, jest zainicjowanie debaty, podczas której uczestnikom przypisane zostają różne role. Rozmówcy muszą wypracować kompromis, pomimo rozbieżności interesów. Dosyć znanym motywem na weryfikację kooperacji i kreatywności jest rozdanie kandydatom nitek surowego makaronu, pianek marshmallows i czystych kartek papieru i polecenie zbudowania wieży. Oczywiście, jak wcześniej, poczynania każdego kandydata obserwuje i analizuje wyszkolony asesor.

Wyspecjalizowane testy

Pracodawca może zaskoczyć Cię także plikiem wyspecjalizowanych testów. Zalicza się do nich sprawdziany kompetencji a także te psychologiczne, w skład których wchodzą badania osobowości czy inteligencji. Najprawdopodobniej, w środku dokumentów natrafisz na przykłady hipotetycznych zawodowych wydarzeń, pod spodem których znajdą się wzory zachowań. Będziesz musiał wybrać te, które naśladował byś w trakcie prawdziwej pracy. Specjalnie opracowane dokumenty sprawdzą jak radzisz sobie w sytuacjach podbramkowych, czy umiesz opanować stres, jak i wiele, wiele innych. 

Zalety assessment center

Prócz wzmożonego stresu kandydata na stanowisko, trudno znaleźć wady tej metody rekrutacji. Nie dość, że jest bardzo dokładna i praktycznie w nieomylny sposób pozwala na dobór kadry, to dodatkowo zmniejsza zjawisko fluktuacji pracowników.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.