Wiadomości z Tych

Znów ogłosi dobrą nowinę. Orszak Trzech Króli 2023 w Tychach

  • Dodano: 2022-12-30 06:30, aktualizacja: 2022-12-29 19:48

Po dwuletniej przerwie pandemicznej Orszak Trzech Króli w Tychach znowu ogłosi dobrą nowinę wychodząc na ulice miasta. W 2023 roku kolorowy pochód radujących się tyszan z Trzema Królami na czele można będzie spotkać 6 stycznia w dwóch miejscach – tradycyjnie już na Starych Tychach oraz w Tychach Cielmicach. 

Przebieg orszaku

Największe uliczne jasełka powracają do Tychów po pandemicznej przerwie. Od wielu lat orszaki organizowane są na całym świecie –  w samej Polsce każdego roku wyrusza kilkaset radosnych kolędowych pochodów. Inicjatywa, która w Dzień Objawienia Pańskiego, zwany też Świętem Trzech Króli, od lat gości także w Tychach i co roku cieszy się coraz większym powodzeniem, ożywi tyskie ulice 6 stycznia 2023 r. i to podwójnie. W Tychach Cielmicach orszak wyruszy z kościoła pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela po mszy o godzinie 10.30, na Starych Tychach - z kościoła pw. św. Marii Magdaleny po mszy o godzinie 12.00 (ok. 12.45) i to tu odbędzie się przemarsz w rozbudowanej formie.

Barwne Orszaki Europejski, Afrykański i Azjatycki przejdą z kościoła św. Marii Magdaleny przez Rynek na Plac Baczyńskiego i z powrotem do stajenki u stóp kościoła, gdzie czekać już będzie Maryja z Dzieciątkiem. Po drodze wędrujący spotkają pasterzy, Heroda, będą świadkami walki dobra ze złem oraz pokłonu Trzech Króli Świętej Rodzinie. Nie zabraknie wspólnego kolędowania, a na chętnych czekać będą okolicznościowe peleryny, królewskie atrybuty i flagi do wypożyczenia, by jeszcze pełniej i kolorowo uczestniczyć w orszaku.

Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się  pod hasłem "Niechaj prowadzi nas gwiazda", które ma przypominać o Gwieździe Betlejemskiej, będącej przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. W tamtych czasach pojawienie się jej na niebie zwiastowało narodziny kogoś ważnego. Promienista kolorowa gwiazda, noszona na drążku z kołowrotkiem wprawiającym ją w ruch jest noszona przez kolędników wędrujących po domach zwyczajem z XIX w. Będzie ona również niesiona na czele Orszaku Trzech Króli – nie zabraknie jej i w Tychach. W 2023 roku gwiazda będzie miała dodatkowo szczególne znaczenie – obchodzić będziemy 550 lat od narodzin wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika, który wykonywał ten sam zawód, co Mędrcy ze Wschodu, którzy jako pierwsi ujrzeli na niebie znak zwiastujący dobrą nowinę.

  • Miejsce: Stare Tychy, Tychy Cielmice
  • Data: 6 stycznia 2023.
  • WSTĘP WOLNY
Znów ogłosi dobrą nowinę. Orszak Trzech Króli 2023 w Tychach / fot. MCK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również