Wiadomości z Tych

Zatrzymać deszcz czyli retencja i bioretencja w Tychach

  • Dodano: 2020-09-29 15:15

Wiosną tego roku zostało wykonane pierwsze rondo retencyjne w Tychach. Latem Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach zlecił wykonanie parkingów w specjalnej technologii umożliwiającej odprowadzanie wody deszczowej.

Rozwiązania sprzyjające mikroretencji i bioretencji, których celem jest minimalizacja efektów postępującej suszy i efektów nawalnych deszczy - podtopień i powodzi, to obecnie jedno z najważniejszych zadań miast.

Rondo na ulicy Towarowej przy Gemini Park Tychy jest pierwszym w mieście, które powstało w nowej technologii. Rondo ma nietypowy, wklęsły kształt.

-   Zabieg jest celowy i wynika z zastosowanych rozwiązań sprzyjających retencji. W środkowej   części ronda pojawia się zagłębienie tzw. niecka bioretencyjna, w której znajdują się rośliny. Niecka w swoim przekroju posiada warstwy. Wierzchnia warstwa filtracyjna wysypana jest żwirem, kolejne to, przepuszczalna oraz drenażowa. Zagłębienie podczas deszczu, gromadzi wodę, która zamiast spływać bezpośrednio na jezdnię wsiąka w kolejne warstwy gruntu. Przy bardzo intensywnych opadach, nadmiar wody przelewa się przez brzeg niecki, na niższe nasadzenia - roślinność okrywową, która również przechwytuje część wody i hamuje jej wypływ na jezdnię – wyjaśnia Agnieszka Lyszczok – dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunlanych.

Rondo powstało z myślą o retencji czyli zdolności do przetrzymywania wody w miejscu, zapobieganiu szybkiemu spływowi wody po powierzchni i lokalnym podtopieniom.

Zmiany związane z gospodarką wodną widać także na tyskich parkingach. Cześć z nich zabudowano z wykorzystaniem kostki ekologicznej. To rozwiązanie doskonale sprawdza się  wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie odprowadzenie wód opadowych. Woda wsiąka w grunt, i nie trafia do kanalizacji.

- Kostka ekologiczna charakteryzuje się dużą szerokością fug, które mogą być wypełnione trawą, grysem czy ziemią, czyli materiałami szybko i łatwo przepuszczającymi wodę. Urok tych kostek tkwi w ich prostocie. Mają gładką powierzchnię i naturalny kolor. Wykazują także odporność na działanie mrozu oraz soli – mówi Artur Kruczek – dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Dotychczas takie parkingi z wykorzystaniem kostki ekologicznej wykonano na ulicach: Borowej, Narcyzów, Kopernika, Dąbrowskiego (jezdnia wykonana w asfalcie, natomiast miejsca postojowe w kostce ekologicznej), Brzozowej, Cichej, Filaretów, Reymonta, Jaracza i ulicy Harcerskiej.

Rozwiązania sprzyjające mikroretencji i bioretencji to dziś jedne z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed miastami. Gdy wód opadowych jest za dużo, dochodzi do podtopień, gdy jest ich za mało – schną trawniki, żółkną liście drzew.

- Najskuteczniejszym działaniem jest zagospodarowywanie wód opadowych w miejscu, gdzie spadają one na ziemię. Najbezpieczniej i najtaniej będzie, gdy wszyscy zaczniemy mądrze myśleć o naszym otoczeniu, dlatego chcemy, by retencyjnych rond, parkingów czy chodników z wykorzystaniem kostki ekologicznej było w naszym mieście coraz więcej – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Zastosowana przy budowie ronda na ulicy Towarowej technika się sprawdziła – w przyszłości takie rozwiązania pojawią się w kolejnych miejscach na terenie miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również