Rząd zaprezentował projekt zmian w przepisach ruchu drogowego, który zakłada m.in. ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym. przez całą dobę, a nie jak obecnie w godzinach od 6 do 23, czy np. utrzymywanie dystansu 50 m pomiędzy jadącymi za sobą samochodami na drodze ekspresowej i 60 m na autostradach.
Ruszą masowe zwolnienia na Śląsku? To dopiero początek! TOP 5 Silesia Flesz
Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć – mówi minister Andrzej Adamczyk.
W myśl nowych przepisów kierowca będzie musiał się zatrzymać przed pasami w momencie, gdy zauważy, że pieszy próbuje przejść na drugą stronę jezdni, a nie tak jak j obecnie, czyli w momencie gdy już przechodzi.
Większość kierowców przejedzie, w ogóle nie zważa czy pieszy czeka na przejście czy nie, tylko niektórzy. Jadą z wielką prędkością nawet, także wygląda to różnie – mówi Jolanta, mieszkanka Tychów. – 20 lat temu jeszcze było chamstwo na drodze, ale już niewiele jest, możemy powiedzieć, że jeszcze jest 30% chamów na drodze – mówi Mikołaj, mieszkaniec Tychów.
Zmiany obejmą również samych pieszych, którzy często nie zwracają uwagi na sytuację na drodze. Przechodnie będą mieli zakaz m.in. używania telefonów komórkowych w trakcie przechodzenia przez ulicę. Psychologowie zaznaczają, że same zmiany przepisów mogą nic nie dać. Ważniejsza jest praca nad zmianą mentalności.
Takie zmiany poza tym powodują, że my się za każdym razem gubimy, bo już nie wiemy, które przepisy są obecnie obowiązujące, nie jesteśmy w stanie pamiętać poprzednich przepisów, uczyć się nowych, skoro osoby nie są w stanie nawet zapinać sobie świateł odblaskowych, czy jakiś znaków drogowych, takich znaków które sygnalizują w nocy, że jesteśmy na drodze, nie respektujemy tego – argumentuje Wojciech Korchut, psycholog transportu SWPS.
Projekt nowelizacji ustawy dotyczący zmiany przepisów ruchu drogowego został przyjęty przez Rade Ministrów. Teraz zajmą się nim posłowie i senatorowie.