Wiadomości z Tych

Władze miasta i policjanci ostrzegają: Uwaga na oszustów

  • Dodano: 2022-04-05 06:00, aktualizacja: 2022-04-04 20:57

Tyskie służby mundurowe ostrzegają przed oszustwami i wyłudzeniami, które mogą wystąpić w związku z aktualną sytuacją w Europie i wojną w Ukrainie. Na oszustwa narażone są zwłaszcza osoby starsze.

W związku z wojną w Ukrainie oraz falą uchodźców przybywających do Polski, organizowane są różne formy pomocy. - Polacy pokazują swoje wielkie serca, jednak jest to także doskonała okazja dla oszustów podszywających się pod wolontariuszy, osoby prowadzące zbiórki, pomagające uchodźcom z Ukrainy – podkreślają służby mundurowe i przestrzegają, aby być czujnym.

Weryfikujmy wszelkie zbiórki

Warto wspierać i pomagać za pośrednictwem oficjalnych źródeł pomocy, organizowanych przez miasto, fundacje, szkoły czy instytucje, którym ufamy. Zbiórki internetowe oraz numery kont zawsze warto zweryfikować. Uważajmy też na podejrzane telefony oraz SMS-y, zwłaszcza z linkami przenoszącymi do stron internetowych. Dbajmy także o ochronę swoich danych osobowych, aby w przypływie chwili nie podawać numeru PESEL, dowodu osobistego czy paszportu.

Nowe realia będą stawiały nas w zupełnie nowych i niecodziennych sytuacjach, w których nie zawsze będziemy wiedzieli, jak się zachować. Policja przestrzega jednak także przed „starymi” metodami, „na wnuczka” czy „na policjanta”. Choć tego typu oszustwa są od lat powszechnie znane, to wciąż skuteczne. Warto pamiętać, że policja, straż miejska czy straż pożarna nigdy nie prosi o bezpośrednie przekazanie pieniędzy. Policja zaleca, aby nigdy nie postępować pochopnie, nie działać pod presją czasu, a także podejrzane sytuacje konsultować dzwoniąc pod numer 112 lub do członków rodziny.

Służby mundurowe proszą, aby wszelkie przypadki i próby oszustw, także te, które zakończyły się dla oszusta fiaskiem, zgłaszać na policję. Każdy sygnał może pomóc w ujęciu przestępcy, poznać jego metody działania i usprawnić działania policji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również