Wiadomości z Tych

W Tychach powstanie nowy mural

  • Dodano: 2021-07-09 07:00, aktualizacja: 2021-07-08 21:48

29 czerwca rozstrzygnięto konkurs na wykonanie projektu graficznego muralu na ścianie SP nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25 w Tychach.

Laureatem konkursu ogłoszonego w maju został Daniel Kaliński - artysta od lat związany m.in. ze street art’em.

KONKURS

W 2020 powstał mural Zofii Nałkowskiej, który bardzo spodobał się tyszanom. Miejskie Centrum Kultury w Tychach, chcąc kontynuować zapoczątkowane w ubiegłym roku działania rewitalizujące przestrzeń miejską z wykorzystaniem muralu jako ekspresyjnej formy przekazu artystycznego, zaprosiło artystów do twórczych działań także w tym roku.  

W maju 2021 r. ogłoszono konkurs na projekt muralu, który ma powstać na ścianie Szkoły Podstawowej  nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25.

WERDYKT

Kryteria regulaminowe konkursu spełniło 15 prac. Komisja Konkursowa w składzie:

  • Anna Syska, historyczka i popularyzatorka architektury, Miejski Konserwator Zabytków w Tychach, przewodnicząca jury,
  • Michał Kubieniec, kulturoznawca, kurator Street Art Festiwal w Katowicach w latach 2011-2016,
  • dr Patryk Oczko, historyk sztuki, kustosz dyplomowany, kierownik Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych Muzeum Miejskiego w Tychach,
  • Magdalena Łuka – magister sztuki, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej,
  • Aldona Iwaniuk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego

przyznała nagrodę w wysokości 5 000 zł  Danielowi Kalińskiemu z Warszawy. 

Zdaniem Komisji Konkursowej zwycięski projekt prezentuje wysoki poziom artystyczny. Autor w zaproponowanej pracy nawiązuje do twórczości patrona szkoły (na ścianie której znajdzie się mural) - Rafała Pomorskiego. Według Komisji: "Doświadczenie laureata gwarantuje należyty poziom realizacji muralu. Projekt posiada potencjał edukacyjny. Praca stonowana kolorystycznie, modernistyczna w formie, geometryczna, nawiązuje do otoczenia".

Laureat konkrusu - Daniel Kaliński ‘CHAZME718’ (ur. 1980, Lufen, Szwajcaria) od 1996 związany jest ze street art'em. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (dyplom pod kierunkiem doktora Piotra Molskiego). W swojej twórczości, zarówno prezentowanej na płótnach, jak i murach, łączy elementy sztuki miejskiej z architektonicznymi i geometrycznymi motywami. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jego prace można zobaczyć na murach takich miast jak: Praga, Berlin, Lille, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Szczecin, Kraków. Wystawiał swoje prace m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Berlinie, Monachium, San Francisco, Dortmund, Glasgow i Taiwanie. 

WYKONANIE MURALU I WARSZTATY DLA DZIECI

Prace nad muralem planowane są w drugiej połowie września. Laureat konkursu przeprowadzi także z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 22 warsztaty artystyczne nawiązujące do powstającego muralu, a tym samym także do malarstwa Rafała Pomorskiego - patrona szkoły, którego twórczość stała się inspiracją do powstania nagrodzonego w konkursie projektu. Wykonanie muralu związane jest ze Programem rewitalizacji dla miasta Tychy.  

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również