Wiadomości z Tych

Ulica Grota-Roweckiego i Oświęcimska - nowe połączenie

  • Dodano: 2018-05-02 08:45, aktualizacja: 2018-05-02 09:02

Dzięki tej inwestycji powstanie alternatywne połączenie dla ruchu równoległego do alei Bielskiej i częściowo ulicy Katowickiej, zdecydowanie usprawni ona także dojazd do centrum miasta z rejonu ulicy Jaworowej i Sadowej.

Na jej budowę tyski samorząd otrzymał właśnie blisko 10 milionów dofinansowania z rezerwy subwencji ogólnej.

Aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową, którą musimy zaktualizować. Jak tylko to zrobimy, zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Planujemy, że będzie to miało miejsce w drugim kwartale tego roku – mówi Wojciech Łyko z MZUiM w Tychach

Zadanie pod nazwą „Budowa drogi łączącej ul. Grota Roweckiego z ul. Oświęcimską wraz z budową mostów w Tychach” zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym zostanie wykonanie połączenie ulicy Grota Roweckiego z ulicą Jaworową, a w drugim przebudowane skrzyżowanie ulic Oświęcimskiej, Czarnej i Sadowej.

W skład pierwszego etapu wchodzi budowa mostu nad Potokiem Tyskim, przebudowa skrzyżowań z ulicami Starokościelną i Sadową oraz całej infrastruktury towarzyszącej. Projektowane są również chodniki dla pieszych oraz ścieżki rowerowe – mówi Miłosz Stec – z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Etap drugi obejmuje przebudowę skrzyżowania ulic Oświęcimskiej, Czarnej i Sadowej z dostosowaniem jego parametrów do istniejącego i prognozowanego natężenia ruchu.

Istniejące skrzyżowanie zwykłe zastąpione zostanie skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną i dodatkowymi pasami  - dodaje dyrektor Łyko.

Realizacja tej inwestycji poprawi komunikację w mieście, zwłaszcza przy wjeździe do centrum od strony ulicy Jaworowej i Sadowej.

W Tychach tak jak w każdym mieście w naszym kraju z roku na rok samochodów przybywa. Powoduje to zwłaszcza w godzinach szczytu problemy komunikacyjne, dlatego każda droga, która pomoże rozładować ruch i odciążyć główne drogi wyjazdowe do miasta jest bardzo ważna i z pewnością zostanie doceniona przez kierowców wjeżdżających do Tychów od strony północnej – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Koszty realizacji pierwszego etapu inwestycji szacowane są na blisko 17 milionów złotych. Blisko 10 milionów (9 mln 858 tys. zł) to środki z tworzonej co roku w budżecie państwa rezerwy subwencji ogólnej. W sumie cała inwestycja pochłonie ponad 20 milionów złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również