Wiadomości z Tych

Tyscy policjanci przeprowadzili prelekcję o narkotykach i dopalaczach

  • Dodano: 2024-05-22 13:30

Profilaktycy z Komendy Miejskiej Policji w Tychach przeprowadzili prelekcję obejmującą zagadnienia związane z narkotykami oraz dopalaczami. Spotkanie z młodzieżą odbyło się w tyskim Multikinie i poprzedziło seans filmu „Mój piękny syn”. Policjanci chcieli w ten sposób uświadomić młodzież na temat szkodliwości zażywania środków odurzających.

Bierzesz narkotyki? Poniesiesz konsekwencje

Poniedziałkowa prelekcja, która odbyła się na sali kinowej Multikina przed seansem filmu poświęconego uzależnieniom, dotyczyła tematyki narkotyków i dopalaczy. W okresie dorastania młodzi ludzie często eksperymentują z nieznanymi wcześniej substancjami. Najczęściej nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zażywania narkotyków, dopalaczy czy energetyków, które mogą być dla nich śmiertelnie niebezpieczne. W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się, jakie są skutki zdrowotne używania środków odurzających. Policjanci przestrzegali uczniów nie tylko przed możliwością uzależnienia się od narkotyków, ale mówili również o konsekwencjach prawnych ich posiadania.  

Spotkania z policjantami na kinowej sali są efektem projektu Akademia Filmowa Multikina. Jest to projekt całorocznej edukacji filmowej, stanowiącej połączenie spotkania z osobami wykonującymi na co dzień różne profesje, z pokazem filmowym, o walorach edukacyjnych. 

Nastolatki z narkotykami lub dopalaczami, a prawo

Mundurowi przypominają, że przepisy nie przewidują kar dla nieletnich za posiadanie narkotyków w sensie odpowiedzialności karnej, ponieważ do osób poniżej 17 roku życia nie stosuje się zasad przewidzianych przez Kodeks karny. O tym, co grozi nieletniemu za posiadanie narkotyków, decydują zapisy Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, które przewidują trzy kategorie sankcji – środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze.

Do środków wychowawczych zalicza się:

  • upomnienie;
  • zobowiązanie do określonego postępowania;
  • nadzór odpowiedzialny rodziców, opiekuna nieletniego, organizacji społecznej lub kuratora sądowego;
  • skierowanie do ośrodka kuratorskiego lub organizacji społecznej;
  • zakaz prowadzenia pojazdów;
  • przepadek;
  • umieszczenie w rodzinie zastępczej;
  • umieszczenie w młodzieżowym lub okręgowym ośrodku wychowawczym.

Zastosowanie środka leczniczego polega na umieszczeniu w odpowiednim zakładzie leczniczym, a środka poprawczego – na umieszczeniu w zakładzie poprawczym.

Należy jednak podkreślić, że poza konsekwencjami prawnymi młodzi ludzie nierzadko narażeni są na problemy związane z uzależnieniem, które w tak młodym wieku mogą wywołać brzemienne skutki w ich dalszym życiu. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również