Wiadomości z Tych

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

  • Dodano: 2021-02-22 06:30, aktualizacja: 2021-02-21 16:44

Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbędzie się w dniach od 22 do 28 lutego. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną.

Coroczna organizacja obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, której celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, wiąże się z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, które wprowadzono w Polsce ustawą z 12 lutego 2003 roku. Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Podjęte działania mają skutkować uzyskaniem przez potrzebujących skutecznej pomocy.

Policja apeluje!

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, niestety czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogła sobie poradzić, nie mając pomocy z zewnątrz.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jeżeli nie znasz jeszcze swojego dzielnicowego i nie posiadasz jego danych kontaktowych, to informacje te znajdziesz w zakładce "Twój dzielnicowy", na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Tychach lub w aplikacji Moja Komenda, którą można pobrać na telefon komórkowy. Aby skutecznie przeciwstawić się się agresji, należy przede wszystkim przełamać strach i pozwolić sobie pomóc.

Osoby pokrzywdzone mogą liczyć na wsparcie i pomoc nie tylko podczas tego tygodnia ale również na co dzień.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również