Wiadomości z Tych

Tychy otrzymały 93 miliony dofinansowania na Odnawialne Źródła Energii!

  • Dodano: 2024-04-04 14:00

Tychy otrzymały 93 mln zł dofinansowania na projekty związane z Odnawialnymi Źródłami Energii. To środki przyznane w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji). Dziś podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach symboliczny czek dla Tychów odebrał Maciej Gramatyka pełniący funkcję prezydenta miasta.

Czyste powietrze w Tychach

- Walka o czyste powietrze nigdy nie była łatwa - mówi Maciej Gramatyka pełniący funkcję prezydenta Tychów. - Mimo wielu starań i pieniędzy przeznaczonych na wymianę kotłów powietrze w sezonie jesienno-zimowym szczególnie w dzielnicach obrzeżnych pozostawia wiele do życzenia. Ten program jest bardzo potrzebny. Mieszkańcy sami pytają, czy będzie dofinansowanie do zakupu fotowoltaiki, do wymiany źródeł ciepła. Dzięki środkom unijnym nasza świadomość jest o wiele większa. Samowystarczalność energetyczna mieszkańców, ale też całych miast to coś, o czym powinniśmy dzisiaj myśleć.

Dofinansowanie uzyskał projekt pn. "Postaw na OZE – rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii na terenie Gmin Partnerskich Tychy i Wyry"

Projekt partnerski zakłada udzielenie mieszkańcom grantów na zakup, dostawę i montaż instalacji OZE wytwarzających energię cieplną i elektryczną: instalacje fotowoltaiczne, powietrzne pompy ciepła, magazyny energii elektrycznej.

Korzyści dofinansowania

Około 850 mieszkańców Tychów skorzysta z grantów na instalacje OZE. W wyniku projektu nastąpi redukcja emisji CO2, poprawa jakości powietrza w podregionie tyskim oraz wzrost produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Dzięki wykorzystaniu OZE mieszkańcom uda się obniżyć rachunki za energię elektryczną i cieplną.

Zaplanowano również przeprowadzenie kampanii edukacyjnej, w ramach której zrealizowane będą działania przyczyniające się do łagodzenia zmian klimatycznych, m.in. zasadzenie drzew tlenowych/antysmogowych na posesjach mieszkańców, montaż ekologicznych kompostowników do składowania odpadów, montaż ławek fotowoltaicznych.

Ponadto mieszkańcy będą mogli skorzystać z doradztwa, prelekcji oraz wziąć udział w konkursie związanym z tematyką odnawialnych źródeł energii. Realizacja działań przewidziana jest na lata 2024-2027. 

Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

Koszt całkowity: 109 557 555,75 zł

Dofinansowanie: 93 123 922,38 zł

Modernizacja centralnego ogrzewania

Wczoraj także oficjalnie Urząd Miasta Tychy uzyskał informację o otrzymaniu dofinansowaniu w wysokości 237 967 zł na modernizację instalacji c.o. w zakresie wymiany 41 grzejników i termostatów oraz rur c.o. (ok. 500,00 mb) w Przedszkolu nr 11 przy ul. Bukowej w Tychach. W ramach projektu dofinansowany został także koszt wykonania dokumentacji projektowej na to zadanie. Środki pozyskano w konkursie „Inicjatywa Antysmogowa” w 2024 roku  w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również