Są już znane wyniki rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2022 rok.
W grupie 66 miast na prawach powiatów w ubiegłym roku najlepsze wyniki uzyskała Warszawa, Tychy znalazły się na 2 miejscu w zestawieniu przed Poznaniem, Sopotem, Świnoujściem, Gdańskiem, Gliwicami, Katowicami, Wrocławiem i Dąbrową Górniczą.
Na czym polega ranking?
"Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego” to analiza kondycji finansowej wszystkich Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) w Polsce. Od 2017 roku jest cyklicznie przygotowywany przez Fundację „Instytut Studiów Wschodnich”.
- Tegoroczne zestawienie pokazuje, że choć kondycja naszych miast i gmin jest słabsza niż w ubiegłych latach, są miejsca, gdzie samorządy uzyskiwały dobre dochody – mówią autorzy rankingu.
Ranking został opracowany na podstawie sprawozdań finansowych składanych przez JST przy współpracy z różnymi instytucjami: Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (w latach 2017-2019) i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu (w latach 2020-2023).
Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce została przygotowana w oparciu o 7 wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach – bez poręczeń, relacja zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
W badaniu wykorzystano także dane Regionalnej Izby Obrachunkowej według stanu na koniec IV kwartału 2022 rok.
- Nastąpił szybszy wzrost wydatków, niż przychodów, a to ze względu na rosnące koszty, szczególnie energetyczne. Jest zauważalne więcej Jednostek Samorządu Terytorialnego, które miały kłopoty ze zrównoważeniem budżetu – mówił prof. Jacek Sierak ze Szkoły Głównej Handlowej podczas prezentacji rankingu w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.
Pierwsze miejsca w pozostałych kategoriach zajęły: gminy wiejskie – Michałowice (woj. mazowieckie), gminy miejsko – wiejskie- Konstancin-Jeziorna (woj. mazowieckie), gminy miejskie – Józefów (woj. mazowieckie), powiaty ziemskie – powiat wrocławski (woj. dolnośląskie).
- Samorządy mają dziś coraz większe problemy związane z wykonaniem budżetu. Coraz trudniej, z uwagi na wprowadzane ciągle przez rząd zmiany, jest też budżety planować. To zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi samorządów, miast i gmin. Tym bardziej jestem dumny, że w tym narastającym chaosie, finanse naszego miasta są tak dobrze oceniane. Drugie miejsce w kraju to fantastyczny wynik – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.
Uroczysta Gala wręczenia nagród laureatom RANKINGU FINANSOWEGO SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE 2022 odbędzie się podczas XXXII FORUM EKONOMICZNE w Karpaczu na początku września.