Wiadomości z Tych

Trwa akcja "Bezpieczny pieszy" w Tychach. Na co policjanci zwracają uwagę?

  • Dodano: 2023-07-06 11:30

Policjanci z tyskiej drogówki prowadzą dzisiaj od wczesnych godzin rannych działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Na czym polega akcja "Bezpieczny pieszy" w Tychach?

Akcja ta ma na celu zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie zaistniałych na przejściach dla pieszych. Mundurowi szczególną uwagę będą zwracali na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą się przyglądać, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

Od godzin porannych mundurowi Wydziału Ruchu Drogowego tyskiej komendy biorą udział w działaniach „Bezpieczny pieszy”. W obrębie przejść dla pieszych będzie można zauważyć zwiększoną liczbę patroli policyjnych, gdyż są to miejsca, w których najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków.

- Kierowcom przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zwolnić i zachować szczególną ostrożność. Pod żadnym pozorem nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Pieszym natomiast przypominamy, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystać z telefonów komórkowych i rozglądać się, nawet kiedy sygnalizator świetlny nadaje kolor zielony, a przede wszystkim nie wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd. Należy pamiętać, że piesi są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, jednak podczas zderzenia z samochodem mają znikome szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. - apelują policjanci.

Zmiany w Kodeksie Ruchu Drogowego

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązuje nowelizacja kodeksu ruchu drogowego dotycząca m.in. ruchu pieszych. Zgodnie z nowymi przepisami pierwszeństwo przed pojazdami (z wyjątkiem tramwaju) ma pieszy przebywający na przejściu dla pieszych i wchodzący na nie. Taki zapis zmusza kierowców do zmniejszania prędkości w pobliżu przejść, przy których idą ludzie.

Nowe przepisy, oprócz dodatkowych przywilejów, nakładają na pieszych zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.

Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych - wzmożona czujność pozwoli na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również