Śląska drogówka, w skład której wchodzą funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz policjanci z komend miejskich, powiatowych i Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach, każdego dnia dba o bezpieczeństwo na drogach województwa. W pierwszym półroczu 2025 roku, pomimo wielu wyzwań, udało się osiągnąć znaczące sukcesy w poprawie bezpieczeństwa.
Spadek liczby wypadków i ofiar śmiertelnych
W pierwszej połowie 2025 roku na drogach Śląska odnotowano 769 wypadków, co stanowi spadek o 56 zdarzeń w porównaniu do tego samego okresu w 2024 roku. W tych wypadkach 49 osób zginęło, co oznacza spadek o 12 ofiar śmiertelnych. Dodatkowo, 894 osoby zostały ranne, co także jest poprawą w porównaniu do poprzedniego roku.
Policjanci przeprowadzili niemal 1,7 miliona kontroli trzeźwości, ujawniając 5615 kierujących pod wpływem alkoholu. Z tego 4065 osób prowadziło pojazdy w stanie nietrzeźwości. Działania te pokazują, jak ważne są kontrolowanie kierowców, szczególnie w kontekście poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Działania profilaktyczne i edukacyjne
W 2025 roku śląska drogówka zrealizowała kilka ważnych inicjatyw edukacyjnych. Na początku roku zakończono cykl seminariów „Nastrojowo i świątecznie z Mirkiem Szołtyskiem”, poświęconych bezpieczeństwu seniorów. Dodatkowo, od maja 2025 roku ruszyła kampania „W rytmie bezpiecznych dróg”, mająca na celu edukację i zwiększenie świadomości o bezpieczeństwie na drogach poprzez muzykę i emocje. Kampania odbyła się przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim i zespołem Alien x Majtis.
Podsumowanie działań Śląskiej Policji Ruchu Drogowego
Rok 2025 to czas intensywnych działań prewencyjnych i kontrolnych, które przyczyniły się do poprawy sytuacji na drogach Śląska. Dzięki zaangażowaniu 1201 policjantów i blisko 480 funkcjonariuszy patrolujących drogi województwa, liczba wypadków oraz ich tragiczne skutki zaczęły maleć.
Śląska drogówka z każdym dniem stara się poprawić bezpieczeństwo na drogach i konsekwentnie realizuje swoje cele, aby zmniejszyć liczbę ofiar wypadków oraz zminimalizować skutki kolizji i innych zagrożeń. Bezpieczeństwo na drogach pozostaje naszym wspólnym priorytetem.