Wiadomości z Tych

Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu. Koncert Wielkopostny w Tychach

 • Dodano: 2023-03-20 07:00, aktualizacja: 2023-03-19 21:31

Oratorium Josepha Haydna „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy tradycyjnie już wybrzmi w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach.

Koncert pasyjny odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia 2023 o godz. 18.00. Na wydarzenie zaprasza Miejskie Centrum Kultury w Tychach. Wstęp wolny.

Siedmioma słowami nazywanych jest siedem wypowiedzi Jezusa umierającego na Krzyżu, które możemy poznać dzięki Ewangeliom. Są one ważne dla chrześcijan, są częstym tematem rozważań teologów, motywem homilii, ale też muzycznych opracowań, w tym tego autorstwa Josepha Haydna. Kompozytor napisał Siedem Ostatnich Słów w 1786 roku na pełną orkiestrę.

Oratorium Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu ma formę siedmiu sonat instrumentalnych, poprzedzonych introdukcją (wstępem) i zwieńczonych imponującym Il Terremoto (obrazującym trzęsienie ziemi i zmartwychwstanie). Każdą z części poprzedza tekst zaczerpnięty z Ewangelii będący właśnie słowami Chrystusa wypowiedzianymi przed śmiercią.

Są to kolejno:

 1. Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią!    
 2. Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze mną będziesz w raju    
 3. Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja    
 4. Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?    
 5. Pragnę    
 6. Wykonało się!    
 7. Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego.

Oratorium wprowadzające słuchaczy w misterium Męki Pańskiej jest jedną z najbardziej uduchowionych kompozycji Haydna, interpretowaną jako świadectwo jego wiary w Boga. Wykonano ją po raz pierwszy w Kadyksie w Wielki Piątek 1787 r. – z czasem zaczęła cieszyć się takim uznaniem, że powstały jej kolejne wersje – wokalna, kwartetowa i fortepianowa.

Sam Haydn po kilkunastu latach tak podsumował swoje dzieło:

Zadanie stworzenia 7. części, z których każda powinna trwać 10 minut, bez zmęczenia słuchaczy, nie było proste. Wkrótce odkryłem, że nie utrzymałem zadanego czasu trwania.

Mimo to, kompozycja cieszy się powodzeniem i poważaniem, a co roku pozwala jeszcze pełniej przeżyć zwieńczenie Wielkiego Postu. Taką możliwość tyszanie będą mieli ponownie w niedzielę, 2 kwietnia 2023 roku.

Wykonawcy:

 • AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
 • Marek Moś – dyrygent
 • Wojciech Wieczorek – recytacje

W programie: Joseph Haydn Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Hob. XX/1A (wersja orkiestrowa).

 • Miejsce: kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach
 • ul. ks. J. Tischnera 50
 • Data: 02.04.2023
 • Godzina: 18:00
 • Wstęp wolny
Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu. Koncert Wielkopostny w Tychach / fot. MCK

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również