Wiadomości z Tych

RoweLOVE Tychy - aktywnie i po europejsku

  • Dodano: 2018-09-18 09:30

Po raz kolejny Tychy dołączą do wielu europejskich miast, promujących ekologiczny transport, w ramach zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W najbliższą niedzielę 16 września zapraszamy na Partnerski Rajd Rowerowy Tychy-Bieruń-Tychy.

Wraca kampania pod nazwą „roweLOVE Tychy”, związana z naszym miastem od kilku lat. Tyszanie są aktywnymi rowerzystami, jednak rower używany jest przede wszystkim w celach rekreacyjnych. Działania kampanii mają na celu zachęcenie mieszkańców, do zamiany samochodu na rower nie tylko w czasie wolnym, ale również w drodze do pracy czy szkoły.

Rajd na początek

Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w naszym mieście rozpoczną się zaplanowanym na najbliższą niedzielę, 16 września, Partnerskim Rajdem Rowerowym na trasie Tychy – Bieruń – Tychy, nad którym patronat honorowy objęli włodarze obu miast: prezydent Tychów Andrzej Dziuba i burmistrz Bierunia Krystian Grzesica, a także Kazimierz Karolczak – przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Impreza ma nie tylko pokazać dobrą współpracę obu sąsiadujących miast, ale także promować planowaną drogę rowerową, mającą połączyć Bieruń z Tychami.

Rajd to impreza skierowana do całych rodzin, które chcą wspólnie aktywnie spędzić niedzielę Każdy z uczestników otrzyma pakiet startowy, a w nim m.in. kamizelkę, opaskę odblaskową, folder informacyjny. Rowerzyści mogą też liczyć na udział w konkursach oraz fantastyczny żurek na mecie. Partnerski Rajd Rowerowy podzielony został na dwa etapy. Pierwszy rozpocznie się na starcie przy Gemini Park w Tychach, a zakończy 11 kilometrów dalej – na bieruńskim Rynku. Po kilkudziesięciominutowej przerwie uczestnicy wyruszą w drogę powrotną (12 km) z metą na Stadionie Miejskim, gdzie w godz. 14.30-18.30 odbywać się będą Targi Czasu Wolnego.

Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Festiwal na koniec

Dla uczczenia końca Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a jednocześnie przypadającego 22 września Międzynarodowego Dnia bez Samochodu, Urząd Miasta wraz z MOSiR-em, Tyskimi Liniami Trolejbusowymi oraz NOL Tychy organizuje tego dnia w godz. 14-19 Festiwal Mobilności „roweLOVE Tychy”, w Parku Suble przy pumptracku. 22 września promowanym środkiem transportu będzie oczywiście rower, ale także trolejbus. Specjalny pojazd o numerze linii 22 dowoził będzie tyszan na miejsce imprezy z terenu całego miasta.

Główną atrakcją imprezy będą zwariowane rowery (z monocyklem, bicyklem, tandemem, rowerem z dwiema kierownicami, mini-bikiem, rowerem przeciwskrętnym). Będzie okazja wyprodukować samemu sok z sokowirówki napędzanej... rowerem, sprawdzić się w symulatorze jazdy jednośladem, skorzystać z drobnych usług serwisu oraz wybudować z dziećmi rowerowe miasto przyszłości. Amatorów jazdy wyczynowej lub chętnych adeptów, organizator zaprasza na sublański pumptrack, gdzie będzie czekał instruktor (obowiązkowy kask), a dzieci uczące się jazdy rowerem w gąszczu przepisów drogowych – do miasteczka rowerowego prowadzonego przez tyską Straż Miejską. Imprezie będzie towarzyszyć strefa gastronomiczna z zimnymi i ciepłymi przekąskami oraz aromatyczną kawą.

Specjalnym punktem programu jest promocja elektromobilności wpisującej się w nurt zrównoważonego transportu. Opowie o niej Polskie Stowarzyszenie Elektromobilności (PSEM) w ramach kampanii „Kobieta za kółkiem elektryka”. Przy tej okazji zaplanowano również testy pojazdów elektrycznych. .

Dzień zakończy Tyski Nocny Rajd Rowerowy - start o godz. 19 z Parku Suble, meta: Dzika Plaża, gdzie będzie można się ogrzać i posilić przy ognisku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeTychy.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również